Yaşam

Zamanı Verimli Kullanmak

Zaman çok çabuk hızla akıp gidiyor ve bunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle hayatı daha güzel yaşamak için zamanı verimli kullanmaya ihtiyacımız var. Trend ve Kadın ekibi olarak, etkili zaman yönetimi için bazı ipuçları veriyoruz.

Zamanı verimli kullanmak neden önemlidir?

Zamanı verimli kullanmak, işinizi daha çabuk bitirmenize fayda sağlar. Zihinsel açıdan rahatlarsınız. Zamanı doğru kullanan kişiler hayata karşı daha başarılı olur ve daha mutlu bir hayat yaşarlar. Zamanın durdurulması ve yavaşlatılması mümkün olmadığından dolayı, zamanı doğru şekilde kullanmak için ¨zaman yönetimi¨nin öğrenilmesi gerekir. Zaman yönetiminin etkili uygulanabilmesi için kişinin bu duruma zihinsel açıdan hazır olması şarttır. Bunun için de, kişi kendine güvenmelidir, başarılı olacağına inanmalıdır, mücadele azmine sahip olmalıdır ve gerekli bilgilere hakim olmalıdır.

Zamanı nasıl daha verimli kullanabiliriz?

Zamanı verimli kullanmak için zaman yönetimi yapmak gerekir. Zamanı etkili kullanıp kullanmadığınızı görmek için, gün içersinde yaptıklarınızı bir deftere yazabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre zamanın yüzde 60’ına müdahale edebilmekteyiz. Kalan yüzde 40 ise müdahale edemediğimiz alanlardır. Yüzde 60/20 oranını, yüzde 80/20 olarak değiştirerek zamanı daha iyi yönetebilirsiniz.

Zamanı verimli kullanmak neler yapabiliriz?

Kişi kendine sorular yöneltmelidir. ¨Ben ne istiyorum? Neler ilgimi çekiyor? Ne olmak istiyorum?¨gibi sorular sormalıdır. Zamanı neye daha fazla harcadığını belirlemelidir ve planlama yaparak hareket etmelidir. Bunun için, bir aylık boyunca her gün, her yarım saatte bir yaptığınız tüm işleri kaydedin. Bu biraz sıkıcı olabilir. Ancak zamanınızı nasıl harcadığınızı bu çalışmanın sonunda göreceksiniz. Ve size önemli ipuçları verecektir.

 

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu