Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebek Neden Ağlar? Bebeklerin Ağlama Nedenleri

Bebeğin ağladığında seninle kurabileceği tek iletişim yolunu kullanıyor. Ağlamak. Peki sana ne anlatmak istiyor? Ne istiyor olabilir? Ağlaması durumunda ne yapmalısın? Tüm bunları merak ediyorsan yazımızı okumaya devam edebilirsin. 

Yenidoğan Bebek Neden Ağlar? Bebeklerin Ağlama Nedenleri Nedir?

Bu konuyla ilgili birkaç başlığımız var. Bebeğin ağlıyorsa bunlardan birini sana söylemek istiyordur. Gelin bebeklerin ağlama nedenlerine bir bakalım.

Bebeğin Acıkmış Olabilir.

Bazı sakin bebekler acıktıkları zaman hemen ağlamak yerine acıktığını kıpırdanarak belli edebilir. Yavaş yavaş huysuzlaşmaya başlayabilir. Bebeğinde bu şekildeyse onu gözlemleyerek öğrenebilirsin. Ancak genellikle bebekler acıktıklarını ağlayarakta ifade edebilirler. Bebeğin geceleri de ağlıyorsa neden ağlar sorusuna acıkmış olabilir diyebiliriz. Bebeğini emzirmeyle ilgili merak ettiklerin varsa emzirmeyle ilgili yazımızı da okuyabilirsin.
Bebeklerin Uyurken Giydikleri Giysiler

Rahatsızlık Hissediyor Olabilir.

Bebeğinin rahatsızlık hissettiği, huzursuz olduğu şey;

 • Hazımsızlık sorunları veya gaz
 • Islak çişli bez veya kakalı bez
 • Üşümesi veya Fazla sıcaklaması
 • Kendisini rahatsız eden, kaşındıran giysileri giymesi olabilir.

 

Korkmuş veya Canı Sıkılmış Olabilir.

Bebeğinin karnı tok ve altıda temizse neden ağlıyor olabilir? Senin ilgini ve şefkatini istiyorsa, canı sıkılmışsa bu yüzden ağlıyor olabilir. Ya da korktuysa yalnız hissetmiş olabilir. Bu dönemlerde bebeğinin sana ihtiyacı var. Senin sesini duymak, dokunuşlarını hissetmek, kucağında olmak için, sana ihtiyacı olduğu için ağlıyordur.

Uykusuz ve Yorgunsa 

Genellikle bebeklerin günde yaklaşık 16 saat uyuması beklenir. Bebek uyuyamadığında ise huysuzlaşır. Ve ağlar. Özellikle bebeğinin uykusuz olması ve aşırı yorgun olması ağlamasına neden olur. Ayrıca fazla gürültüye ve görsel uyarıcılara maruz kalması ağlamasının sebeplerinden biri olabilir. Bu konuda daha fazla bilgiye ulaşmak istersen yenidoğanın uyku düzeni adlı makalemizi okuyabilirsin.

Bebekler gece neden uyumaz?

Yenidoğan Bebeğinin Ağlamalarını Anlamlandırmak: Ne anlatmak istiyor olabilir?

Bebeğini daha iyi anlaman için bebeğinle ilgili basit birkaç ipucu:

 • Bebeğin acıktığı için ağlıyor ise dudaklarını oynatıp emmek için meme arıyor olabilir.
 • Bebeğinin bir ağrısı varsa ağlaması, ani ve tiz bir çığlığa benzer.
 • Bebeğinin uykusu gelmişse gözlerini ovuşturuyordur.
 • Bebeğin ani bir gürültü duymuşsa korkmuş olabilir.

Bebekler Ne Kadar Süre Ağlar?

Yenidoğan bebekler yaklaşık olarak günde 1 saati ile 4 saat arasında ağlayabilirler.

 

Bebek Ağlarsa Ne Yapılmalı?

 

 • Bebeğinin bezini kontrol et ve aç olup olmadığına bak.

Öncelikle bebeğinin bezine bakmalısın. Temiz ve kuru mu? yoksa kirli mi? Ona baktıktan sonra bebeğin acıkmış mı onu araştırmalısın. Tabiki bebeğin bu sırada ağlıyor olabilir, önce onu sakinleştirmelisin. 

 • Bazen bebeğinin ateşi çıkabilir. Bebeğinin vücut ısısını kontrol et.

Bebeğinin ellerini ve ayaklarını kontrol et. Elleri ve ayakları üşümüş mü? Terlemiş ya da bunalmış mı ? Bu soruların cevabını tespit ettikten sonra bebeğinin durumuna göre ona yeni bir şeyler giydirebilir veya üstündekileri hafifletebilirsin. Hatta bebeğine yaptıracağın minik bir banyo da ona iyi gelebilir. Böylece onu sadece sakinleştirmekle kalmayıp, keyfinin yerine gelmesine de katkı sağlamış olursun.

 

 • Ona sakinleştirici güzel sözler söyle.

Bebeğinle sakin ve sessiz bir şekilde konuşabilirsin. Bu şekilde konuşmak bebeğine, anne karnındayken duyduğu sesleri hatırlatacak. Ve böylece bebeğin kendini daha iyi hissetmeye başlayacak. Eğer bebeğin beşikte yatıyorsa onu okşayarak konuşmayı da deneyebilirsin.

 

 • Bebeğinin emmesini sağla.

Bebeklerin emme ihtiyaçları oldukça güçlüdür. Bebeğini sakinleştirmek için sadece memeni değil, parmağını da kullanabilirsin. Çünkü bu hareket bebeğin nabzının düzenlenmesini sağlayarak, mide kaslarını gevşetir.

 

 • Bebeğini kucağına al.

 

Bebeğin beşiğinde durmuyor ve ağlamaya devam mı ediyor? Ağlamasını durdurmak için yapabileceğin en güzel şey, onu kucağına alıp sevmek olur. Senin kalp atışlarını ve kokunu hissettiğinde sakinleşmiş olacaktır. Ayrıca bu sırada yumuşak hareketler ile bebeğinin karnını ve sırtını okşayabilirsin. Ten temasını sağlamak için de onun yanına uzanabilirsin.

 

 • Bebeğini sallarken yavaş yavaş salla.

Bebeğini kucağına al ve onu kucağında salla. Bu şekilde bebeğin eski günlerdeki gibi kendisini senin karnında hissedecek ve rahatlayacaktır. Yorulursan bebek arabası, ana kucağı ya da kanguru kullanabilirsin. Böylelikle bebeğini sallamaya devam edebilmen kolay olabilir.

Daha iyi bir alternatif düşünmek istersen bebeğinle birlikte dışarı çıkarak evinin yakınlarında bir parka gidebilirsin. Açık hava, ağaçlık bir alan iyi gelir ve hem senin için hem bebeğin için oldukça rahatlatıcı bir gün olur.

 

 • Bebeğine rahatlatıcı sesler dinlet.

Bebeğine anne karnını hatırlatabilecek, beyaz gürültü adı verilen (White noise) birçok ses var. Hatta çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi ve elektrik süpürgesi bunlardan bazıları. Bebeğini yatıştırmak için bu makinelerin seslerini dinletebilirsin.

Ayrıca bebekler için seçilmiş olan sakinleştirici müzikleri veya doğadan esinlenilen deniz sesleri gibi seslerden oluşmuş sesleri de dinletmeyi deneyebilirsin.

 

 

 

 

 

 

 

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu