Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebeği Emzirme: 7 Soru 7 Cevap!

Bebek emzirme ile ilgili tüm merak edilenler

 

Yaklaşık 9 aylık bir süreç sona eriyor ve sıra bebeğini büyütmeye geliyor. Her ebeveynin aklında yenidoğan bebeğin nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgili birçok soru var. Bebeğini nasıl emzireceğini, sütünün bebeğe yeterli olup olmadığını, ne kadar sıklıkla emzireceğini düşünüyorsun. Yenidoğan bebeği emzirme hakkında 7 soru ve 7 cevap!♥ Bu yazı tam size göre! Emzirme hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve cevapları bu yazıda bulabilirsin.

 

1. Yenidoğan kaç ml süt içer?

Yenidoğan bebeklerin midesi oldukça küçüktür. Bu nedenle ilk 3 gün her iki saatte bir her seferinde 30 ml – 60 ml alacak kadar emer. Doğum kilosu fazla olan bebeklerin iştahı daha fazla olabilir. İlk ayda bebekler her öğünde 150 ml kadar süt içebilir.

Bebeğin sıklıkla emzirilmeye ihtiyacı olması doymadığı anlamına gelmez. Bu durumu sindirim sisteminin düzgün çalıştığının bir işareti olarak görebilirsin. “Acaba doymadı mı?” gibi endişeleri bırak! Yine de beslenmesiyle ilgili endişe duyuyorsan kendine şu soruları sorabilirsin:

  • Acaba bebeğim kilo alıyor mu?

Doğumdan sonra bebeğinde kilo kaybı gözlemlenebilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Kaybettiği kiloları genellikle 10-15 gün arasında geri alır. Bebeğin eğer kaybettiği kiloyu geri almış ve düzenli bir şekilde kilo almaya devam ediyorsa beslenmesi konusunda endişe etmemelisin.

İlgili Makaleler

 

  • Bebeğinin yutkunma sesini duyuyor musun?

Bebeğinin alt çenesindeki hareketleri izleyerek ne kadar süt içtiğine dair fikir edinebilirsin. Yutkunma sesini dinleyebilirsin.

  • Memelerinde neler oluyor?

Bebeğin güzel bir şekilde emiyorsa memelerini ısırıyormuş gibi değil; çekiliyormuş gibi hissedersin. Ayrıca emzirme bittikten sonra memelerinin yumuşadığını ve boşaldığını görebilirsin.

  • Bebeğinin bezleri?

1 haftalık bir bebek günde 6-8 kez bezini ıslatabilir. Gün içinde kaç kez bez değiştirdiğine dikkat edebilirsin. Böylece yeterli bir şekilde beslenip beslenmediğine dair bilgi edinebilirsin.

2. Yenidoğan kaç saatte bir emzirilmeli?

Anne sütünün sindirimi kolaydır. Bu nedenle ilk zamanlarda bebek 1-2 saat arasında acıkacaktır. Yenidoğan bebeği emzirme sıklığı da her 2 saatte 1 kere olacak şekilde belirlenmiştir.

Bebeğin büyüme atakları nedeniyle daha sık emmek isteyebilir. Bu durumda “Ya yetemezsem?” gibi endişelere kapılmana gerek yok. Ne kadar sık emzirirsen o kadar çok süt üretilir.

 

3. Yenidoğan nasıl emzirilir?

Öncelikle kendine sakin bir yer bulmalısın. Ardından bebeğinin sırtını, kollarını ve boynunu ağrıtmayacak bir pozisyonda emzirme süresini rahat geçirmesini sağlayabilirsin. Emzirme pozisyonu için ilk dikkat etmen gereken şey, bebeğin rahat olduğuna emin olmak.

Bebeğini emzirirken;

  • Memenin ucunu bebeğinin dudaklarına değdirerek ağzını açmasını sağlayabilirsin.
  • Bebeğin ağzını açtıktan sonra senin meme ucunun tamamını kavraması için yaklaşabilirsin.
  • Meme ucunu çıkarmak için bebeğinin ağzına parmaklarından birini sokabilirsin. Böylece meme değişimini kolayca yapabilir ya da emzirme işlemini bitirebilirsin.

Bebeğin 2-3 dakika kadar emdikten sonra uykuya dalıyorsa eğer, yanağının ve çenesinin altını okşayarak emme refleksinin uyarılmasını sağlayabilirsin.

4. Yenidoğan bebek gece nasıl emzirilmeli?

Gece uyuyan bebeği emzirmek için uyandıracak olmak kulağa kötü gelse de gereklidir. Çünkü bebekler çok sık acıkır. Bu nedenle bebeğini 3-4 saatte bir uyandırmanı öneririz. Çoğunlukla sen uyandırmasan da bebeğin kendiliğinden uyanacaktır.

5. Yenidoğan için biberon kullanımı uygun mu?

Bebeğinin biberonla tanışabilmesi için 4-6 haftalık olmasını beklemelisin. Yenidoğan bebekler için biberon kullanmak pek fazla önerilmiyor. Ancak bebeğin için yavaş yavaş biberon alıştırması yapmaya başlaman faydalı olabilir.

6. Nasıl bir biberon seçmek gerekir?

Hava geçiren emzikli, geniş ağızlığı olan, doldurması ve temizlemesi kolay olan bir biberon seçmelisin. Hem bebeğin için hem de senin için kolaylık olur. Biberonun üzerindeki işaret ve yazılarında belirgin olmasına dikkat etmelisin. Doğru ölçümü yapabilmen için önemlidir. Biberonun biberon emziği meme ucuna en fazla benzeyen model olabilir.

7. Yenidoğan emziği bir ihtiyaç mıdır?

Emzik bebek için bir ihtiyaç değildir. Kullanmak istemezsen, bunu seninle ilgilenen hemşireye söyleyebilirsin. Bebeğin sakinleşemezse eğer, bebek odası yerine senin yanında kalması daha iyi olabilir.

Emzik kullanmakla ilgili bilmen gerekenler;

  • Bebeğin meme emdiği zamanlarda emzik ile tanışırsa aklı karışabilir.
  • Emzik, emme arzusunu tatmin edebilir. Beslenme zamanlarında emmek istememesine yol açabilir.
  • Bebeğinin bir sorunu olduğunda ağlaması, emzik ile susmasından daha iyidir.

 

 

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu