Güzellik

 Yaşlanma Karşıtı Sıkılaştırıcı Güzellik Maskesi

 

Son yıllarda oldukça önemli bir konu olan cilt yaşlanması genetik faktörler, çevre faktörü ve yaş ilerlemesi ile ortaya çıkan bir problem olarak kabul edilmektedir. Cilt yaşlanması insanın biyolojik yapısı göz önüne alındığında engellenemeyen bir durumdur. Cilt canlılığını korumak ve sıklaştırmak için yapılan eski dönemlerde kullanılmış özel güzellik maskesi hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Cilt yaşlanmasına engel olmak için doğal malzemeler kullanarak yapılan eski bir tarif olan güzellik maskesi her cilt tipi için uygun olmasının yanında en önemli avantajı pahalı kremler kullanmaya ihtiyaç kalmamasıdır.

Yaşlanma Karşıtı Güzellik  Maskesi Tarifi

Yaşlanma Karşıtı Sıkılaştırıcı Güzellik Maskesi Yapılışı
Yaşlanma Karşıtı Sıkılaştırıcı Güzellik Maskesi Yapılışı

Çok eski dönemlerde kadınların güzelleşmek için kullandığı cilt maskesi malzemeleri şunlardır;

  • 2 çorba kaşığı pirinç
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 tutam maydanoz
  • 1 çorba kaşığı mısır nişastası
  • 1 çorba kaşığı keten tohumu
  • Yarım su bardağı su

 

Yaşlanma Karşıtı Sıkılaştırıcı Güzellik Maskesi Yapılışı

Yaşlanma Karşıtı Sıkılaştırıcı Güzellik Maskesi Yapılışı
Yaşlanma Karşıtı Sıkılaştırıcı Güzellik Maskesi Yapılışı

Küçük bir kavanoz içerisine pirinçler ve 1 su bardağı ılık su eklenerek kapağı kapatılıp bir iki saat bekletilir. Ara sıra çalkalanarak pirinçlerin özünün çıkması sağlanır.

Daha sonra ayrı bir yerde maydanozlar ince ince doğranarak çırpıcı içerisine alınır. Üzerine pirinçlerin suyu süzülerek çırpıcıda iyice ezilir. Maydanozların suyu ve pirinç suyu iyi bir karışım halini aldığında süzülerek küçük bir tencere içerisine alınır. Üzerine mısır nişastası da eklendikten sonra karışım ocakta kıvam alıncaya kadar hafif ateşte pişirilir. Yeşil bir krema kıvamını aldığında ise soğumaya bırakılır. 

Ayrı bir kap içerisinde keten tohumu ve su eklenir ve ocakta karıştırılarak bir müddet pişirilir. Kıvam aldığı zaman bir bez içerisine dökülerek içerisindeki özünün çıkması sağlanır. Önce hazırlanmış olan yeşil kremin içerisine jel haline gelmiş keten tohumu özü de eklendikten sonra iyice karıştırılır. 

Karışım cam bir krem kabına alınarak buzdolabında saklanır ve haftada iki kez veya daha fazla temiz cilde uygulanır. Zamanla ince kırışıklıkların yok olduğu ve cildin renk tonunun eşitlenerek daha canlı bir hal aldığı görülmektedir. 

Çok eski dönemlerde kullanılan bir güzellik maskesi olarak bilinen ve Arap kadınların daha çok kullandığı bu yöntem günümüze kadar ulaşmıştır. 

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu