Sağlık

Uçucu Esansiyel Yağların Faydaları Nelerdir?

 

İnsan vücudu, sürekli bakım gerektiren karmaşık ve hassas bir sistemdir. Neyse ki, vücudunuzun sağlıklı kalmasına ve iyi çalışmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok alternatif bulunmaktadır.

Sağlığınızı iyileştirmenin en iyi yollarından biri, her gün esansiyel yağları kullanmaktır! Uçucu yağlar, hem harici hem de dahili seviyelerde çalışan güçlü özellikler içerir. Sivilceleri temizlemek veya bağışıklığı güçlendirmek istiyorsanız, bu doğal ilaçlar hayatınızda bir fark yaratacak!

Bazı durumlarda, herhangi bir tıbbi tedavi olmaksızın ve hatta ilaç alarak, sadece uçucu yağları cilt üzerine veya solunum yoluyla uygulamaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar kesikler ve sıyrıklar için daha hızlı iyileşme süresi gibi şaşırtıcı sonuçlar gördüler.

Uçucu (Esansiyel) Yağların Faydaları Nelerdir?
Uçucu (Esansiyel) Yağların Faydaları Nelerdir?

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Etkili olmaları için bu yağların nasıl kullanıldığını bilmeniz gerekir. Uçucu yağları kullanmanın en iyi yollarından biri aromaterapidir. Aromaterapi, difüzör kullanmayı, kokulu mumları yakmayı, banyo suyuna yağ eklemeyi ve hatta bunları kokusuz vücut bakım ürünlerine eklemeyi içerebilir. Bu tür ilaçlardan en fazla faydayı elde etmek için genellikle aynı anda birden fazla yağ kullanmalısınız.

Belirli bir yağ türünü nasıl kullanacağınız konusunda kafanız karıştığında, daha fazlasını öğrenmek için kullanabileceğiniz birçok çevrimiçi kaynak vardır. Sorularınız varsa, bir şeyi doğru şekilde kullanma konusunda size yardımcı olabilecek yerel bir aromaterapi mağazasına veya sağlık uzmanına da başvurabilirsiniz.

Stres Azaltma

Stresin sağlık üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Neyse ki, kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilen önemli yağlar arasında lavanta yağı ve sığla yağı bulunur. Bu yağları solumanın zihinsel durumunuza fayda sağladığı ve depresyon ve uykusuzluk çekenler için rahatlama sağladığı kanıtlanmıştır.

Stresi azaltan uçucu yağların solunmasına ek olarak, birçok insan bunları zihinsel ve fiziksel sağlığı geliştirmek için bir difüzör içinde kullanır. Bu, özellikle uzun ve stresli bir günün ardından gece uykuya dalmak için zaman geldiğinde yararlıdır.

Esansiyel uçucu yağlar
Esansiyel uçucu yağlar

Bağışıklığı Güçlendirin

Birçok uçucu yağ, vücudunuzdaki iltihabı azaltma ve bağışıklığı artırma yeteneğine sahiptir. Bu durum hastalıklarla daha kolay savaşmanıza yardımcı olabilir. Bağışıklığı güçlendirmek için en iyi bilinen yağlar, buhurdan yağı, on guard yağı ve kekik yağıdır. Bu yağların çoğu 15. Yüzyılda vebadan korunmalarına yardımcı olmak için yaratıldı.

Bununla birlikte, o zamandan beri birçok farklı hastalık türünü tedavi etmek için de kullanılmıştır. Bu yağlar iltihabı azaltarak bağışıklığı artırma yeteneği ile popülerdir.

esansiyel yağlar
esansiyel yağlar

Uyku Yardımı

Nane, lavanta ve papatya gibi birçok yağın daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunu, insanların iyi uyumasını engelleyen en büyük şeylerden biri olan kaygıyı azaltarak yaparlar. Lavanta yağının ayrıca, stresli olduğunuzda salınan bir hormon olan vücuttaki kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu, daha dinlendirici bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.

Bakterileri, Mantarları ve Virüsleri Öldürün

Uçucu yağlarla ilgili harika şeylerden biri, doğal olmaları ve bakteri, mantar ve virüsleri öldürmeye yardımcı olmalarıdır.

Kekik ve karanfil yağı gibi yağlar, güçlü antimikrobiyal özellikleri ile bilinir. Bu, enfeksiyonla savaşarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca bir ilk yardım çantasına harika bir ek olabilirler ve birçok ilaç formunun yerini alabilirler.

Tıkanıklık, özellikle çok fazla öksürme, hapşırma, burun çekme ve burun sümkürme içeren mevsimlerde insanların uğraştığı en yaygın sorunlardan biridir. Solunum, uçucu yağları kullanmanın en iyi yollarından biridir ve son derece etkilidir. Okaliptüs, nane ve çam gibi yağların çoğu, tekrar daha rahat nefes alabilmeniz için burun pasajlarınızı açmanıza yardımcı olabilir.

Esansiyel uçucu yağlar
Esansiyel uçucu yağlar

Anksiyeteyi Giderir ve Sindirimi İyileştirir

Lavanta yağının vücuttaki kortizol seviyelerini azalttığı ve bu da onu stres ve kaygı ile başa çıkmada etkili hale getirdiği bilinmektedir. Depresyon veya diğer duygusal travma türleri gibi sorunlarla uğraşan birçok kişi, doğal oldukları ve genellikle bu tür sorunlarla birlikte ortaya çıkan ağrılı semptomları azaltabildikleri için yardım için uçucu yağlara yönelir.

Birçok kişi uçucu yağlar kullandıklarında gaz, şişkinlik, mide bulantısı ve kramp gibi sindirim sorunlarından kurtulur. Bunun nedeni, yağların sindirim sistemini uyarmaya yardımcı olması ve bir şeyleri ilerletmeye yardımcı olabilmesidir. Zencefil, nane ve rezene gibi yağlar bu amaç için özellikle faydalıdır.

Uçucu Yağlarla İlişkili Riskler

Doğru kullanıldığında, uçucu yağlar genellikle çok güvenlidir. Ancak, tüm bunları kullanırken akılda tutulması gereken çok önem arz eden birkaç şey vardır. Dikkat edilmesi gereken nokta yağların çocuklarda kullanılmaması gerektiğidir, bu nedenle çocuklara vermeden önce araştırma yapmalısınız.

Uçucu yağlar hakkında çok fazla tartışma var çünkü çok popüler hale geliyorlar ve insanlar onlar için her türlü faydayı talep ediyorlar. Bununla birlikte, doğru kullanıldıklarında genel sağlığınızı ve esenliğinizi iyileştirmenin harika bir yolu olabilirler.

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu