Sağlık

Stres Kalp Hastalığı Riskini Artırır Mı ?

 

Çoğu insan maalesef stres yapmakta ve bu durumdan kurtulmak istemektedir. Kısa dönemlerde stres size bazı konularda yardımcı olabilir fakat uzun vade de bu durum böyle midir ? 

Örnek vermek gerekirse, size doğru saldırmaya geçmiş bir vahşi hayvan gördüğünüzde , vücudunuz tepki verir ve strese girersiniz. Muhtemelen de tepkiniz bu durumda kaçmak olur. Kaçtığınız için de olası bir saldırıdan korunmuş olursunuz ve bu sizin için iyi bir sonuçtur.

Fakat uzun süreli durumlarda stresiniz devam ettiğinde, özellikle zihinsel olarak sağlınız üzerinde çok ciddi zararlı sonuçlar doğurabilir. Araştırmalara göre, kalp hastalıklarına yol açan en önde gelen konulardan birinin stres olduğu görülmektedir. 

Peki, ilk olarak stres nedir bununla başlayalım. 

stres nedir
stres nedir

Stres Nedir ?

Stres, günlük hayatta vücudunuzun tespit ettiği psikolojik veya fiziksel olarak tehditlere verdiği tepki diyebiliriz.

Stres genellikle kötü olarak görülse de , tümüyle kötü değildir. İyi olan streslere verilen ad ise eustress denir.

Buna örnek verecek olursak, iş yerinizde yeni bir proje veya yeni bir görev aldığınızı düşünün. İlk başta bu durum sizi gerginliğe sokabilir ve önünğze bir sürü olumsuzluk çıkabilir. Fakat bu durum size projenize daha çok önem vermenize ve başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca diğer stres türleri de bulunmaktadır. Bunlar akut ve kronik olarak adlandırılmaktadır. Bunlarda vücudunuzu etkileyebilir ve belli değişiklere sebep olabilmektedir.

Akut Stres Nedir ?

Akut stres, kısa zamanlarda oluşan stres türüne denir. Örneğin bu durumlarda akut stres yaşayabilirsiniz;

 • Herhangi bir iş görüşmesinde
 • Topluluk önünde konuşma yaptığınız sırada
 • Diş polikliniğine gittiğinizde
 • İşe giderken trafiğe takılmanızda

Vücudunuz akut strese maruz kaldığında, kısa sürede uyum için değişikliği fark eder ve daha sonra normal haline geri döner.

Kronik Stres Nedir ?

Kronik stres, akuta göre daha uzun süreli ve sonucunu kestiremediğiniz durumlarda yaşadığınız strese verilen isimdir.

Bu tür strese vücudunuz maruz kaldığında , sindirim sistemi gibi bazı sistemleriniz sağlıklı bir şekilde çalışmayabilir. Bunun dışında vücudunuzda kalıcı etkilerde bırakabilmektedir.

Kronik strese sebep olan birçok durum mevcuttur. İşte bunlardan bazıları;

 • Hastalıklarla mücadele etmek
 • Finansal olarak endişelere kapılmak
 • Aile ve sevgili ilişkilerindeki olumsuzluklar
 • İşinizle ilgili durumlar
 • Irkçılığa ve ayrımcılığa maruz kalmak
Stres Vücudunuzu Nasıl Etkiler ?
Stres Vücudunuzu Nasıl Etkiler ?

Stres Vücudunuzu Nasıl Etkiler ?

Vücudumuzun strese olan verdiği tepki, vücudunuzun olumsuzluklara karşı girdiği bir adaptasyondur. Strese vücudun verdiği tepki ilk olarak beyinde başlamaktadır.

Genel olarak, vücudun strese verdiği tepkinin iki bileşeni vardır;

 • Kortizol(stres hormonu): Herhangi bir strese sebep olan etkenle karşılaştığınızda beynimiz, kortizol üretimini hızlandırır. Bu kortizolün ana görevlerinden bir tanesi stres ile başa çıkabilmeniz için enerji durumunuzu iyileştirmektir.
 • Epinefrin ve norepinefrin: Bunlar da kortizol gibi stres anında üretimi artan hormonlardır. Bunlardaki artışlar, vücudunuzu bir nevi başa çıkmak için hazırlama niteliğindedir. İşte vücudumuzda ki bazı etkileri de şunlardır;
 • Kan basıncını yükseltir
 • Nefes alış verişini hızlandırır
 • Kaslarınıza olan kan akış hızını artırır
 • Sindiriminizi azaltır

Stres Kalbinizi Nasıl Etkiler ?

Stres eğer sürekli kronik şekilde ise vücudumuza bazı zararlar verebilmektedir. Stresin kalbin sağlı üzerindeki etkileri yıllardır araştırılmaktadır. Bu araştırmaların sonucuna göre de stresin 

 • Kalp-damar hastalığı
 • Koroner kalp hastalığı
 • İnme

gibi rahatsızlıkların riskini artırdığı görülmüştür.

Strese vücudumuz tepki verdiğinde , beynimizin amigdala adındaki bölgesinde aktiviteler de artış gözlenir. Bu artış ise atardamarlarda olumsuzluklara yol açmaktadır. Bundan dolayı da kalp ve damar hastalıkları risklerini de artırmaktadır.

Stresi Nasıl Yönetiriz Ve Kalbimizi Nasıl Koruruz ?

Stresten tamamen kurtulamasak da bunu düzenli bir şekilde yönetebilir ve kalp sağlımızı olası tehlikelere karşı koruyabiliriz. Peki, hangi teknikler uygulanmalıdır ?

 • Düzenli egzersiz yapmanın birçok faydası olduğu gibi , kalp sağlımız içinde son derece önemlidir. Ayrıca stres karşısında da önemli rol oynayan egzersiz, ruh halinizi pozitif etkileyebilir ve stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Günlük hayatta yapmaktan hoşlandınız şeylerin üzerine gidin ve daha fazla vakit ayırın. Örneğin; müzik dinlemek, film izlemek, kitap okumak , hobiyle uğraşmak v.b
 • Stresle başa çıkmanın diğer bir yolu ise düzenli bir uykuya sahip olmaktır. Uykusuz ve yorgun olmak stresle verdiğiniz mücadelede sizi olumsuz etkileyebilir.

Stresle başa çıkmanın tek bir yolu yöntemi olmadığını asla aklınızdan çıkarmayın. Sizin için en uygun yöntemi bulun ve bunu uygulamak için elinizden geleni yapın.

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu