Sağlık

Siyah Çayın Faydaları Ve Zararları

 

Siyah çay, çeşitli bitkilere ait yapraklarının, çiçeklerinin, köklerinin, kabuklarının ve gövdelerinin kaynatılıp haşlanmasıyla elde edilen sıcak içecek türüdür. Dünyada en çok tüketilen içecekler arasındadır. Kişi başına düşen miktar bakımından en çok Türkiye’de içilir. Siyah çayın faydaları ve zararlarını inceledikten sonra ne kadar tüketeceğinize karar verebilirsiniz. Kalp, bağırsak, kan şekeri vb. hastalıklara iyi gelirken, düşük demir, stres, kaygı, uykusuzluk, baş ağrısı, sindirim sistemi gibi hastalıklara neden olur.

Birçok kişi hasta olduğunda siyah çay başta olmak üzere, diğer bitki çaylarına yönelirler. En çok sevilen içecekler arasında yer alır. İnsanların yaklaşık 80’i çayı severek içer. İki farklı çay kategorisi vardır. Bunlar, gerçek ve bitkisel çaylardır. Camellia sinensis bitkisinin yaprakları kullanılarak gerçek çay yapılır. Bunlara aromalı (hoş kokulu) çay da denir. Günümüzde yapılan çay ticaretinde, siyah, yeşil ve oolong türü olmak üzere üç çay çeşidi vardır.

Siyah Çayın Faydaları

Siyah Çayın Faydaları
Siyah Çayın Faydalar

Kalp Hastalıklarını Engeller

Siyah çayın içerisinde flavonoid adında antioksidan bulunur. Flavonoid kalp sağlığı açısından faydalıdır. Düzenli çay tüketerek, yüksek tansiyon, kan basıncı, kolesterol ve trigliserit oranlarını düşürür. Obezite olma durumunu da engeller.

Bağırsakları İyileştirir

Çay içerisinde bulunan polifenoller iyi bakterilerin büyümesini sağlarken, salmonella gibi kötü bakterilerin de gelişmesini engeller. Bağırsakları sağlık açısından iyileştirir. Zararlı unsurları öldürür ve sindirim sisteminin çevresini onarır. Bakterileri ve bağışıklığı güçlendirir.

Felç (İnme) Riskini Azaltır

10 yıl içerisinde 74.000 kişide yapılan çalışmalara göre, günlük dört ya da daha fazla çay içenlerin içmeyenlere göre %30 seviyesinde düşük inme riskine sahiptirler. Bir diğer araştırmaya göre, üç veya daha fazla çay tüketenlerin, günde bir veya daha az tüketenlere oranla %20 oranında az inme riskine sahiptirler.

Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Çay içinde bulunan epigallokateş gallat adındaki bileşen ve diğer moleküller insülin seviyesini arttırmaya yardımcı olur. Tatlandırıcı kullanılmadan içilen çay, kan şekeri seviyesini düzenler. Laboratuvar ortamında yapılan incelemelere göre, insülin seviyesini 15 kattan fazla arttığı gözlemlenmiştir.

Kanser Riskini Azaltır

Laboratuvar ortamında yapılan incelemelere göre, çay içerisinde bulunan polifenoller ve diğer bileşenlerin kanser hücreleri hakkında analiz yapılmıştır. Siyah ya da yeşil çay, kanser hücresinin büyümesini düzenler ve yeni hücre gelişimini azaltır. Kadınlarda meme kanserinde ise hormon içerikli meme tümörlerini engeller.

Ruh Sağlığını İyileştirir

Düzenli çay tüketerek; nörolojik sorunlar, Parkinson, Alzheimer, sakinleştirici, demans, depresyon vb. hastalıkların etkilerini azaltabilirsiniz.

Ayak Kokusunu Azaltır

Terleyen ayaklar kötü kokulara neden olur. Soğuk çay poşetlerini ayaklara sürüp, kısa bir süre bekledikten sonra yıkayın. Ter, kızarıklık, koku, kaşıntı gibi sorunlar zamanla azalacaktır.

Gözlerdeki Şişliği İndirir

Çay poşetlerini buzdolabına koyun. Soğuk çay poşetlerini şiş gözlere sürerek uygulayın. Çayın içerisinde bulunan kafein, gözlerde bulunan şişliği ve yorgunluğu alır.

Siyah Çayın Zararları

Siyah Çayın Zararları
Siyah Çayın Zararları

Demir Seviyesini Düşürür

Çay, tanen ve tannik asidi içerir. Bu asitler demire bağlanır ve sindirim sistemi üzerinden demiri engeller. Buna bağlı olarak demir eksikliği görülür. Demir seviyesi düşük olan bireyler, çay tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin, kahvaltı yaparken içtiğiniz çay, besinlerden alacağınız demir miktarını azaltır. Günde en az üç bardak çayı öğünler arasında tüketmeyi deneyebilirsiniz. Öğünler esnasında çay içmeyin.

Kaygıya, Strese, Huzursuzluğa Ve Uykusuzluğa Neden Olur

Çay içerisinde kafein bulunmaktadır. Çok fazla kafein tüketmek, uykusuzluğa neden olur. Kafeine bağlı olarak stres, kaygı ve huzursuzluğu da beraberinde getirir.

Baş Ağrısı Yapar

Belli aralıklarla alınan kafein, baş ağrılarını hafifletir. Kronik olarak kullanılan kafein de ters etki yapar. Nedeni belli olmayan baş ağrılarına neden olur. Çay tüketimini düzene sokarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Hamilelikte Olumsuz Etkiler Yaratır

Hamilelik döneminde kafein tüketmek zararlıdır. Düşük ve doğum ağırlığı gibi olumsuzluklara neden olur. Hamilelik döneminde yaklaşık 200 mg kafein tüketebilirsiniz. Bu miktarı doktorunuza danışarak da belirleyebilirsiniz.

Sindirim Sistemi Sorunları

Çay bağırsak sağlığı için faydalı olsa da, aç karnına ya da bilinçsizce tüketilirse bulantı ve mide rahatsızlıklarına neden olur. Aç karnınıza tüketmemenizi öneririz. Yemeklerden sonra siyah çay tüketebilirsiniz.

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu