Sağlık

Şekeri kontrol altına almak için bitkisel çaylar

 

Tarçın ve sığır kuyruğu çayı, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan hipoglisemik özelliklere sahip oldukları için diyabeti kontrol etmeye yardımcı olabilecek mükemmel doğal ilaçlardır. Ayrıca adaçayı, acı kavun, moringa gibi tedaviye yardımcı olabilecek başka ev ilaçları da vardır.

Bununla birlikte, bu bitkilerin kullanımının, doktorlar tarafından reçete edilen diyabet ilaçlarının yerini almadığını belirtmek önemlidir. 

Günde 3 ila 5 porsiyon meyve ve sebze tüketin; günde 25 ila 30 g lif tüketin ve günde 3 ana öğün ve 2 ara öğün yapın. 

Bu şifalı bitkileri diyabet ve glisemiyi kontrol altına almak için kullanmadan önce, sizi tedavi eden hekiminize danışmalısınız. Çünkü bunlar ilaçlar ile birlikte yutulursa kan şekerinde düşüşe neden olabilir ve bu da halsizlik, solukluk gibi semptomlara neden olabilir. Genel olarak bu durumlarda doktor bu etkilerden kaçınmak için ilacın dozunu düşürür.

Adaçayı çayı
Adaçayı çayı

Adaçayı çayı

Adaçayı hipoglisemik bir etkiye sahiptir, kan şekerini düşürmeye yardımcı olur, diyabeti kontrol etmeye ve hatta prediyabette şekeri düzenlemeye yardımcı olur.

Nasıl hazırlanır: 2 yemek kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprağını 250 ml kaynar suya koyun ve 10 dakika dinlenmeye bırakın. Günde 2 defaya kadar 1 er bardak olarak içebilirsiniz.

Sığır kuyruğu çayı
Sığır kuyruğu çayı

Sığır kuyruğu çayı

Sığır kuyruğu çayı, vücuttaki insülin hormonuna benzer şekilde davranan bir proteine ​​sahip tıbbi bir bitkidir. Bu eylem hayvanlarda kanıtlanmıştır ve yaygın olarak bilinmektedir, ancak bilimsel kanıt yoktur.

Hazırlama şekli: Bir tencereye 2 yaprak sığır kuyruğu yaprağı ekleyin ve 1 bardak su ekleyin, 5 dakika kaynayana kadar kısık ateşte tutun. Günde 2 kez ılık olarak tüketin.

Acı kavun çayı
Acı kavun çayı

Acı kavun çayı

Acı kavunun hipoglisemik bir etkisi vardır. Bu da doğal olarak kan şekerini düşürdüğü anlamına gelir. 

Hazırlama şekli: 1 litre kaynar suya 1 yemek kaşığı kurutulmuş acı kavun yaprağını koyun. 5 dakika bekletin, süzün ve gün boyunca içirin.

 

Tarçın çayı
Tarçın çayı

Tarçın çayı

Tarçın, vücudun şekeri kullanmasına yardımcı olur, kandaki miktarını azaltır, şeker hastalığında insülin direncini ve glikozu kontrol etmeye yardımcı olur. Tarçının özelliklerinden, şekere ikame olarak kahveye konularak, hoş bir tat verdiği için suyla birlikte bir termosun içine çubuk olarak koyup gün içinde içerek de yararlanmak mümkündür. 

Nasıl Hazırlanır: Tarçın çayı hazırlamak için 3 adet çubuk tarçın 1 litre su ile bir tencereye konulmalı, 5 dakika kaynayana kadar orta ateşe getirilmelidir. Sonra tencereyi kapatıp ılık olana kadar bekletin. Bu çayı günde birkaç kez içebilirsiniz.

 

Moringa çayı
Moringa çayı

Moringa çayı

Moringa pek çok faydası olan bir bitkidir. Bunlardan biri de doğal bir hipoglisemik etkiye sahip olmasıdır. Çay olarak tüketilebildiği gibi piyasadan temin edilen kapsül şeklinde de tüketilebilir. 

Nasıl hazırlanır: Bir tencerede 250 ml suyu kaynayana kadar orta ateşte koyun, 1 çorba kaşığı (10 gr) moringa yaprağı ekleyin, üzerini örtün ve 5 dakika bekletin, süzün ve günde 2 bardak için.

 

Karahindiba çayı
Karahindiba çayı

Karahindiba çayı

Karahindibanın hem yaprakları hem de kökleri kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Bu nedenle prediyabet hastaları için doğal bir seçenek olarak kullanılabilir.

Bir bardak suya bir çorba kaşığı karahindiba kökü ekleyin. Kaynayan su 10 dakika dinlenmeye bırakılmalıdır. Daha sonra içecek süzülür ve günde 3 defaya kadar tüketilebilir.

 

Papatya çayı
Papatya çayı

Papatya çayı

Papatyanın bilinen sakinleştirici ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliklerinin yanı sıra kan şekerini düşürmede de önemli etkiye sahiptir. Çalışmalardan elde edilen kanıtlar, papatyanın kan şekeri seviyesini düşürebildiği ve karaciğerde glikojen olarak şeker deposunu artırabildiğidir.

Çayı hazırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

1 bardak kaynar suya 1 yemek kaşığı papatya ekleyin. 5 ila 10 dakika dinlenmeye bırakın.

Süzün ve günde 2-3 kez için.

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu