Dekorasyon

Sarkaç Çiçeklik Nasıl Yapılır?

Sarkaç çiçeklikler ev dekorasyonunun tamamlayıcısı parçalarından biridir. Balkonlarda salonlarda mutfaklarda ve evlerin diğer alanlarında kullanılmış olduğu yerlere farklı bir hava verir. El yapımı sarkaç çiçeklikler özel iplikler kullanılarak ve belli bir örnek tekniği ile yapılır. Bu özel teknik ile sarkaç çiçeklik tasarımı yapılabilir. El yapımı sarkaç çiçeklik hem el becerisini geliştirmeye yardımcı olur hem de evdeki dekorasyon için bir tasarım olmuş olur. El sanatlarına ilginiz varsa makro ve örnek tekniği ile sarkaç çiçeklik yapabilirsiniz. 

Kolay sarkaç çiçeklik yapımı
Kolay sarkaç çiçeklik yapımı

 Kolay Sarkaç Çiçeklik Yapımı 

 

 Sarkaç çiçeklik yapımı için öncelik olarak 3 metre uzunluğunda 8 tane ip makrome ipi kesmelisiniz. Kesmiş olduğunuz ipleri demir bir halkaya geçirin. Ardından her iki tarafını da eşit bir şekilde ayarlayın. İpleri halkaya geçirmenizin ardında sarma ve düğüm tekniği uygulayarak sarkaç çiçekliğin başlangıç kısmını yapacaksınız. Sonrasında bu ipleri dörder gruba ayırın ve bilindik makrome düğümü atın. Yapılan sarkaç çiçekliğe dekoratif bir görünüm katmak için ve düğüm atmaya hazırlık için bu aşama önemlidir. Sarkaç çiçeklik yapımı için dört iplikli ve iki ünlü örgü tekniği tercih edilmektedir. Bu aşamada dörderli gruplara ayırmış olduğunuz ipleri tek tek örmelisiniz.

 

 Örme işlemini öncelik olarak sağ taraftaki ipleri diğer iplerin üzerine gelecek biçimde tutturun ve alt kısımdan geçirerek sıkı bir düğüm atın. Yine bu şekilde bir sağdan bir soldan tekrarlamış olduğunuz işlem ile istediğiniz uzunluğa gelinceye kadar bu tekniği devam ettirin. Kare şeklinde düğüm atma işlemi için dört grupta örme şekli aynı şekilde tekrar edilir. Sarkaç çiçeklik yapımı işleminin son aşamasında artan ipler sıkıca düğümlenir ve alt kısmına bir püskül yapılabilir. Sonrasında ise sarkaç çiçekliğin düğüm kısmına saksınızı yerleştirebilirsiniz. Saksınızı sarkaç çiçekliğe yerleştirdikten sonra demir halka ile evinizin istediğiniz köşesine asarak dekorasyonunuza renk katabilirsiniz. 

 

İlgili Makaleler

 Farklı Tasarımlar Yaratın 

 

 Sarkaç örme tekniği ile farklı dekoratif malzemeler de üretebilir ve ortaya çok şık ve zarif ürünler çıkarabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz yere ve çiçeklerinizin büyüklüğüne göre istediğiniz motiflerle sarkaç saksılık modelleri tasarlayabilirsiniz. Oldukça basit bir şekilde yapılabilecek sarkaç çiçeklik modelleri olabileceği gibi karmaşık bir şekilde düğüm atılarak yapılan sarkaç çiçeklik modelleri de vardır. Bu sebeple düğün atma sanatını çok iyi bilen bir kişinin yardımı ile ilk tasarımınızı yapmanız bu işin ayrıntılarını öğrenmeniz bakımından önemlidir. Bu sayede daha sonradan kendi hayalinizdeki tasarımları ortaya çıkarabilirsiniz.

 

 Düğüm atma tekniği kullanarak evlerinize balkonlarınıza ya da bahçelerinizde farklı tasarımlarda ve boyutlarda sarkaç çiçeklik yaparak yaşam alanlarınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Ayrıca böyle bir hobiye sahip olmak boş zamanlarınızı değerlendirmek açısından oldukça faydalıdır. Bu el beceriniz ile sevdikleriniz için de farklı hediyeler tasarlayabilir ve onları o özel hediyeleriniz ile mutlu edebilirsiniz. 

 ​​​​​

Kolay sarkaç çiçeklik yapımı
Kolay sarkaç çiçeklik yapımı

 

 

Makrome Sarkaç Çiçeklik Örnekleri 

Galerimizden istediğiniz modeli inceleyebilirsiniz.

 ​​​​​​

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu