Anne ve Çocuk

Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Normal doğum, anne ve bebeğe mümkün olduğunca az müdahale ile gerçekleştirilen doğal doğum şeklidir. Gebeliğin ortalama 37. ve 42. Haftaları (260- 294 gün) arasında gerçekleşir. Annenin doğal olarak rahminin kasılması ve rahim ağzındaki açılma ve akabinde bebeğin ve eşinin doğum kanalından geçmesi ile meydana gelir.

Normal doğum nasıl başlar?

Doğum şekli, gebe kadınların gösterdiği semptomlara ve bebeğin durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Normal doğumda, doğumun başlama sürecinde rahimdeki kasılmalar ve rahim ağzındaki açılma normal doğumun belirtisidir. Halk dilinde su gelmesi, tıpta nişan adı verilen kanlı sümüksü bir leke ile başlar. Bu sıvının kaynağı bebeği dokuz ay boyunca anne karnına alınabilecek darbelerden koruyan amniyotik kesesinin açılması ya da düzenli olarak devam eden kasılmaların artmasındandır. Bu belirtilerin birlikte gerçekleşmesi muhtemel olsa da bazı hastalarda doğum sürecinin devamında da gözlemlenebilir.

normal-vajinal-dogum
normal vajinal dogum

Normal doğum nasıl yapılır?

  1. Birinci evre Annenin karın ve rahim bölgesinde başlayan ve zaman geçtikçe artık gösteren kasılmalar 14- 18 saat sürebilir. Bu süre sonunda rahim ağzı açıklığının 9 ile 10 cm’ye ulaşması hedeflenir. Kasılmalarla birlikte vajinal kısımdan akıntı, mukus gibi sıvılar gelebilir. Bu süreç içinde annenin kasılmaları ve bebeğin kalp ritmi düzenli olarak monitorize edilir. Bu tür durumlarda annenin hafif bir yürüyüş yapması, dinlenmesi, nefes egzersizleri yapması, yatıştırıcı klasik müzikler dinlemesi ve ılık duş alması önerilir. Normal doğumda en büyük zorluklardan birisi annenin panik halinde olmasıdır. 
  1. İkinci evre rahim ağzının tamamen açılması ile başlar. Bu süreç diğer evrelere göre en sancılı olanıdır. Düzenli olarak annenin hissedeceği sancılar ıkınma refleksinin gelişmesinde yardımcı olur. Annenin ıkınması hem doğumun kolaylığını sağlar hem de bebek açısından sağlıklı bir doğum süreci oluşturur. Annenin doktor öncülüğünde yaptığı ıkınmalar ile bebeğin kanallardan geçişi tamamlanır ve doktorlar tarafından bebeğin doğumu gerçekleştirilir.
  1. Üçüncü evrede bebeğin plasentası yani eşinin doğumu yapılır. Plasenta rahim ağzında görünür halde ise rahim bölgesine masaj yapılarak alınabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ise annenin biraz daha ıkınması gerekir. Doktor, plasentanın rahimden alınması ile rahim ağzı ve vajinal bölgeyi kontrol eder, kanama devam ediyorsa müdahaleye başlar. Herhangi bir kötü ya da aksi durum yoksa doktor bölgeyi temizler ve atılan dikişleri tamamlayarak doğum sürecinin sonlandırır. 

Normal doğumun anne ve bebek açısından faydaları

Normal doğum dışarıdan olabildiğince az müdahale gerektirdiği için enfeksiyon riski fazlasıyla azdır. Bu nedenle anne sezaryen doğuma göre daha hızlı iyileşme gösterir. Normal doğum sonrası anneden gelebilecek ağrı şikayetleri sezaryen doğuma göre daha azdır. Normal doğumdaki enfeksiyon riskinin az olması bebeğin sağlığı için de fazlasıyla önemli ve avantajlıdır. Ayrıca normal doğum annenin daha çabuk sütünün gelmesini sağladığı için bebeğin anne sütünden faydalanması da sayılabilecek en önemli avantajlardan biridir. 

Bebek doğum kanalına ne zaman girer?

Bebek doğum kanalına ne zaman girer?

Bebeğin doğum kanalına gireceği zaman tam anlamıyla belli değildir. Fakat genellikle hamilelik döneminin 36-38. haftasında myometrium adı verilen rahim kaslarının doğuma hazırlanmasıyla bebeğin doğum kanalına geçişi başlar. Bebeğin doğum kanalına inişi gerçekleştikten sonra genellikle 2-4 hafta arasında doğumun başlaması beklenir. İlk doğumdan sonra yaşanacak diğer gebeliklerde kanala iniş ve doğum kanalına geçiş zamanı daha kısa sürede yaşanır.

Normal doğum acı verir mi?

Doğum ağrısının kendine has özellikleri vardır. Çoğunlukla şiddetli bir ağrıdır. Annenin daha önceden tecrübe etmediği bu ağrı, doğum sürecinde annenin yorgun düşmesine sebep olabilir. Günümüzde epidural anestezi yöntemi ile bölgesel anestezi uygulanarak ağrısız bir doğum gerçekleştirilmesine olanak sağlanmaktadır.

Bebek doğum kanalına girdikten sonra sezaryen doğum olur mu?

Normal doğum yapacak olan hastalarda takip süreci boyunca bebekte ve annede gelişebilecek ani durumlarda sezaryen doğum yapılma olasılığı vardır. Fakat her hasta da sezaryen doğum uygun olmayabilir.

Normal doğum yapanlar hastanede ne kadar süre kalır?

İyileşme süresi sezaryen doğuma göre kıyaslandığında, normal doğumda süre daha kısadır. Genellikle kişiden kişiye değişsede doğum yapan anneler 24 saat gözetim ve takip altında kalırlar. Bu süreç içerisinde annenin yemek yemesi, ayağa kalkması ve duş almasına izin verilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu