Sağlık

Lazer Epilasyon Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınların ve erkeklerin en büyük rahatsızlık duyduğu durumlardan biri istenmeyen tüyler olmaktadır. Tüylerden kalıcı bir şekilde kurtulmak isteyen kişiler lazer epilasyon işlemini tercih etmektedir.

Tüylerden kurtulma yöntemleri arasında daha acısız olmasından kaynaklı olarak ve tüylerden tamamen kurtulmayı sağlamasından dolayı ön planda tutulan işlemler arasında yer almaktadır. Çeşitli hastanelerde yapılabildiği gibi özel güzellik merkezlerinde de yapılması uygun alan işlemlerden biridir.

Seansları çeşitli aralıklarla gerçekleştirilir ve kişiden kişiye bağlı olarak seans süreleri uzatılıp kısaltılabilir. Çok çeşitli yöntemleri mevcuttur. Özellikle batık problemi ve enfeksiyonlu kıl oluşumu gibi problemler yaşayan kişiler için son derece ideal yöntemler arasında yer alır.

Lazer epilasyon işlemini gerçekleştirecek olan kişilerin mutlaka uzman hekimler kontrolünde yaptırması gerekir. Böylece çok daha etkin ve güvenilir bir sonuç almak mümkün olur. Cilt rengi, kıl yoğunluğu, kalınlığı ve kıl rengine bağlı olarak alınan sonuçlar değişiklik gösterebilir. Doğru cihazın tespit edilip uygulanması daha iyi bir sonuç almanıza yardımcı olur. Kalın ve siyah tüyler çok daha kısa bir süre içerisinde dökülmeye başlar.

Lazer Epilasyon Nedir?
Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon Nedir?

Kıl köklerini hedef alarak enerji uygulanması sonucu tüylerden tamamen kurtulmayı sağlayan işlemlere verilen isim lazer epilasyon olmaktadır. Kişinin cilt tipine ve tüylerinin fiziksel görünümüne bağlı olarak seans süreleri değişiklik gösterebildiği gibi alınan sonucun olumlu ya da olumsuz olması da bu duruma bağlıdır.

Son yıllarda özellikle kadınların en çok tercih ettiği işlemler arasında yer almaktadır. Doğru cihaz tercihi yapıldığı zaman kısa süre içerisinde istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkün olur. Seanslar 1 ay ile 2 ay arasında değişiklik gösterecek şekilde tercih edilir. Genellikle 6 seans ile 8 seans arasında sürmektedir. Fakat çok ince tüylere sahip olan kişilerde seans suresi 10’a kadar uzamaktadır. İlk 2 seanstan sonra kıl dökülmesi gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Seans sonunda ise tamamen tüylerden kurtulmak mümkün olur. Seanslara düzenli bir şekilde gidilmediği zaman herhangi bir olumlu sonuç almak mümkün olmaz. Batık ve leke problemi yaşayan kişilerde lazer epilasyon işlemi yaptıktan sonra bu problemlerden kurtulurlar.

Kimler Lazer Epilasyon Yaptırabilir
Kimler Lazer Epilasyon Yaptırabilir

Kimler Lazer Epilasyon Yaptırabilir?

Her yaş ve her cinsiyette olan kişiler için uygun olan bir işlemdir. Lazer epilasyon işlemini gerçekleştirecek olan kişilerin işlem öncesinde ve sonrasında dikkat etmesi gereken pek çok husus yer alır.

Özellikle gebelik sonrasında oluşan tüylerin yok edilmesi konusunda büyük bir fayda sağlamaktadır. Kalın ve ciddi tüy problemi yaşayan kadınların mutlaka lazer epilasyon işlemini gerçekleştirerek tüylerden tamamen kurtulmaları gerekir. Aynı zamanda batık ve enfeksiyon gibi oluşumlar yaşayan kişilerin de tercih etmesi gereken işlemler arasında yer alır. Fakat kıl köklerinde bakteri ve mikroorganizma gibi durumlar söz konusu ise yaptırılması uygun değildir. Bu bakteriler ve mikroorganizmalar lazer epilasyon işlemi sırasında diğer kıl köklerine da bulaşarak ciddi bir enfeksiyon durumunu ortaya çıkarır.

Aynı zamanda çok hassas ciltlerin yaptırması da uygun değildir. Hassas ciltlere sahip olan kişiler lazer epilasyon işlemini gerçekleştirdiği zaman yara ve yanık gibi oluşumlar meydana gelebilir.

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer epilasyon işlemini gerçekleştirecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok konu yer alır. Bu konulara dikkat edildiği zaman işlemin gerçekleştirilmesi mümkün olur.

 • Lazer epilasyon öncesi 1 ay içerisinde kesinlikle ağda, epilatör, tüy dökücü ve cımbız gibi kıl köklerine etki edecek işlemlerin yaptırılmaması gerekir. Aksi takdirde lazer epilasyon esnasında problemler çıkar.
 • Lazer epilasyondan 4 hafta önce bronzlaşma ve güneşlenme gibi durumlardan kaçınmak gerekir. Kendi ten renginize sahipken lazer epilasyon işlemini gerçekleştirmeniz daha faydalı olacaktır.
 • Lazer epilasyon işlemini gerçekleştirecek olan kişiler bir ilaç kullanıyor ise mutlaka yapan uzmana bu konu hakkında bilgi vermelidir. İçerisinde izotretionin maddesi bulunan ilaçlar kullanılıyor ise lazer epilasyon işleminden 5 ay önce bırakılması gerekir.
 • Bu işlemi gerçekleştirmeden önce kesinlikle kimyasal peeling ya da cilt soyucu ürünlerin kullanılması uygun değildir.
 • Tüy sarartma gibi yöntemler lazer epilasyon işlemi öncesinde uygulanmamalıdır.
 • Lazer epilasyon işlemini gerçekleştirecek olan kişilerin herhangi bir cilt rahatsızlığı ya da kronik hastalığı var ise mutlaka uzman kişiye başvurduktan sonra bu işlemi gerçekleştirmelidir.
 • Beyaz tüylere sahip olan kişilerde, hamilelerde, egzama ya da sedef hastalarında, deri hastalığı bulunan kişilerde çeşitli yan etkileri bulunur.  Aynı zamanda sivilce ilacı kullanan kişilerde de yan etkileri mevcut olmaktadır. Lazer epilasyon öncesinde mutlaka uzman kişilere başvurduktan sonra bu işlemi gerçekleştirmek gerekir.

 

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer epilasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunur. Tüylerinizden tamamen ortadan kalkmasını sağlayan bu tedavi sonrasında kızarıklık ve ödem gibi durumlar söz konusu olabilir.

 • Lazer epilasyon işlemi seansları tamamlandıktan sonra en az 3 ay boyunca güneşten korunmanız gerekir. Güneş koruma kremlerini ise 30 faktör ve üzeri olacak şekilde tercih etmek gerekir.
 • Lazer epilasyon işlemi gerçekleştirildikten sonra uygulanan bölgeyi kesinlikle nemli tutmanız gerekir.
 • İşlem gerçekleştikten sonra ilgili bölgeye 24 saat boyunca özellikle sıcak su değdirmeyin.
 • Ağrı, şişlik, kızarıklık ve morarma gibi durumlar söz konusu olursa bölgeye buz işlemi uygulamanız gerekir.
 • Çok ciddi bir ağrı söz konusu olursa ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 • Bölgede oluşan kabuklanma ve yara gibi durumlarda bu bölgeye el değdirmeyin.
 • İşlem gerçekleştirildikten sonra bölgeye kesinlikle tüy dökücü ağda gibi ürünler kullanmaktan kaçınmak gerekir.
 • İltihap ve ateş gibi durumlar söz konusu olduğu zaman mutlaka uzman kişiyi arayarak bu konu hakkında bilgi edinmeniz gerekir.
 • Yüz epilasyonu yaptırdıysanız 24 saat içerisinde makyaj yapmaktan kaçınmak gerekir.

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu