Yaşam

Kanıtlanmış Kırışık Engelleyici Yöntemler

Yaşın ilerlemesi ve çevresel faktörlerin etkisi ile birlikte kırışıklık oluşumu söz konusudur. Özellikle göz çevresi ve dudak çevresinde kırışıklık oluşumu çok fazla meydana gelir. Kırışıklık oluşumuna sebep olan etkenlerden uzak durulduğu zaman bir süre sonra iyileşme durumu söz konusu olur. Bilmeden yapılan pek çok hata daha erken yaşlanma gibi problemlere sebep olur. Böyle problemler ile karşı karşıya kalmamak için iyi bir araştırma yapıp ona göre kırışıklık oluşumunu engellemek gerekir.

Kırışıklık Oluşumu Nasıl Engellenir?

İlk olarak cildinize çok iyi bir şekilde nemlendiriyor olmanız gerekir. Nemlendirme işlemi gerçekleştirilmediği zaman cildin elastik yapısı ortadan kalkar ve kırışmaya daha müsait bir hale gelir. Aynı zamanda düzenli olarak bakım yapılmadığı takdirde de çeşitli problemler meydana gelir. Kanıtlanmış cilt bakım ve koruma önerileri ile kırışıklık oluşumunun önüne geçerek daha sağlıklı bir cilt görünümüne ulaşmak mümkün olur. Aynı zamanda olduğunuzdan daha genç görünebilmek için de mutlaka kırışıklık oluşumunu engelleyecek olan yöntemleri tercih etmek gerekir. Kimyasal bakım ürünlerini tercih etmek yerine doğal bir şekilde kırışıklık oluşumundan kurtulmak mümkündür.

Aşırı Güneşten Kaçınmak

Güneş cilt için son derece gerekli olan durumlardan biridir. Fakat fazla güneşe maruz kalındığı zaman cilt üzerinde çeşitli problemler meydana gelmeye başlar. Güneş lekesi ve kırışıklık gibi problemleri ortadan kaldırabilmek için aşırı güneşe maruz kalmaktan kesinlikle kaçınmak gerekir. Cildin birkaç katmanına birden zarar verdiği için ciddi oranda etkiler. Aynı zamanda cilt üzerinde yer alan nemin yok olmasına da sebep olur. Nemin azalması ile birlikte kırışıklık oluşumunun daha müsait bir cilt yapısına etkileri daha fazla olur.

Çok fazla açık havada ve güneşe maruz kalmak durumunda olan kişilerin mutlaka yüksek koruma sağlayan güneş kremlerini tercih etmesi gerekir. Hiçbir şey kullanmadan güneş ışınına direkt olarak maruz kalmak pek çok problemi beraberinde getirir. Güneş sadece yaz aylarında etkili olmadığı için kış aylarında da aynı şekilde güneş kremi ile birlikte koruma sağlamak gerekir. Kış aylarında hem güneşin hem de rüzgârın etkisi bildiğinizde kırışıklık oluşumunu ciddi oranda etkiler. Bu sebeple üstün koruma sağlayabilmek için hem yazları hem de kışları güneş kremi kullanmak gerekir. Cildiniz ile uyumlu olan güneş kremleri ne tercih etmeyi de önem göstermeniz gerekir. Nemlendirici özelliğine sahip olan Güneş kremlerini tercih etmeniz büyük bir fayda sağlar.

Sigarayı Bırakın 

Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin tüketimi ile birlikte cilt çok daha çabuk bir şekilde yaşlanma gösterir. Hem vücudumuzun iç kısmını hem de dış kısmına ciddi oranda etkilemesinden kaynaklı olarak kırışıklık oluşumunu da tetikler. Sigara içerken dudağınızı ön tarafa doğru uzatıp emme hareketi yaptığınız için dudak çevresinde kısa bir süre içerisinde kırışıklık oluşumu söz konusu olur.

Aynı zamanda cilt altında sürekli olarak zehir depolandığı için cildin elastik yapısı ortadan kalkmaya başlar. Böylece cilt yenileme ve hareket etme özelliğine kaybetmesinden kaynaklı olarak kırışıklık oluşumunu meydana getirir. Daha sağlıklı ve canlı görünen ciltlere sahip olabilmek için mutlaka sigara ve alkol tüketimi gibi zararlı maddelerden uzak durmak gerekir. Aynı zamanda sigara tüketimi cilt pigmentasyonu üzerinde de olumsuz etki yaratmaktadır. Sigarayı bıraktığınız zaman daha canlı bir cilt rengine ulaşmanız mümkün olur.

Cildi Ölü Deriden Arındırın

Cilt sürekli olarak deri değiştirdiği için katman halinde ölü deri mevcut olur. Kırışıklık oluşumunu engelleyebilmek ve daha sağlıklı bir cilt görünümüne ulaşabilmek için düzenli olarak cildinizi ölü deriden arındırma işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Bunun için çeşitli maske ve tonik tarifleri mevcuttur. Aynı zamanda makyaj ve çevresel faktörlerden kaynaklı oluşma kir gözeneklerin içerisinde biriktiği için ölü deri meydana getirir.

Düzenli olarak ölü deriler vücuttan temizlendiği zaman kırışıklık oluşumunu azaltmak mümkün olur. Fakat cildinize zarar vermeyecek şekilde nazik bir uygulama gerçekleştirmeniz son derece önemli bir konudur. Özellikle pamuk ile tonik işlemi gerçekleştirirken cildinize çok sert davrandığınız zaman çizilme ve kırışıklık gibi durumlar meydana gelir. Her gün tonik işlemi gerçekleştirerek ölü derilerden kurtulmak mümkün olur.

Sabah akşam olacak şekilde de uygulamak mümkündür. Aynı zamanda ölü deriden kurtulmak için diğer bir yöntem ise peeling işlemini gerçekleştirmektedir. Böylece hem gözenek temizlenmiş olur hem de ölü deri ortadan kalkmış olur. Haftada bir defa cildiniz ile uyumlu olan bir maskeyi de tercih edebilirsiniz.

Daha İyi Bir Uyku

Kırışıklık oluşumunun en büyük sebeplerinden biri düzensiz uyku olmaktadır. Her gün minimum 8 saat uyku uyumanız gerekir. Aynı zamanda gece saatleri cilt yenileme işlemi gerçekleştiği için mutlaka o sırada uyuyor olmanız gerekir. Akşamları en geç saat 12’de uyumalısınız. Böylece cildinizde herhangi bir yaşanma problemi meydana gelmez. Her akşam aynı saatte uyuyup her sabah aynı saatte uyanmayı hedeflemeniz gerekir.

Böylece vücudumuz hormonal dengeyi en iyi şekilde korur ve kırışıklık oluşumunu en aza indirir. Aynı zamanda imkanı olan kişiler öğle saatleri bir kaç saat uyku uyuyabilirler. Düzenli bir uyku stres oluşumunu engeller ve böylece stresten kaynaklı olarak oluşan kırışıklık oluşumu ortadan kalkmış olur. Düzensiz uyku cilt yapısını ciddi oranda etkiler. Bu sebeple kırışık oluşumunu engelleyebilmek için ilk olarak düzenli bir uyku oluşturmanız gerekir. Böylece sadece cildiniz değil aynı zamanda bütün vücudunuz daha sağlıklı bir hale gelir.

Gözlük Kullanımı

Kanıtlanmış kırışıklık giderici yöntemlerden bir diğeri ise gözlük kullanımı olmaktadır. Hem göz sağlığını koruyabilmek için hem de göz çevresinde oluşabilecek kırışıklıkları engelleyebilmek için mutlaka dışarı çıktığınız zaman gözlü kullanımına özen göstermeniz gerekir. Pek çok kişinin yaptığı hatalardan biri sadece yaz aylarında gözlük kullanmaktır. Kış aylarında da güneş ışınlarına maruz kaldığımızı unutmayarak bu süre zarfında da gözlük kullanımına özen göstermeniz gerekir.

Dışarıda güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklı olarak bir şeyi okuyabilmek ya da görebilmek için gözlerimizi kısmımız gerekir. Bu da bir süre sonra kırışıklık oluşumuna sebep olur. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına mutlaka gözlük kullanımına özen göstermek gerekir. Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarına karşı göz etrafınızı kapattığınız için kırışıklık oluşumunu engellemek mümkün olur. Zararlı UV ışınlarından korunan cilt kırışıklık oluşturmaz. Gün içerisinde de gözlerinizi kısmaktan kaçınmak gerekir.

E Vitamini

Kırışıklıklara karşı faydası kanıtlanmış olan E vitamini, kuru ciltlerin daha nemli bir hale getirip kırışıklıklarının meydana gelmesini engeller. Kırışıklık oluşumunun en temel sebeplerinden biri yetersiz nemlendirme işlemidir. E vitamini sayesinde bu durum ortadan kalkar. Aynı zamanda cildin beslenmesine de yardımcı olduğu için daha sağlıklı cilt görünümünü ortaya çıkarır. Her gece uyumadan önce cildinize uygulayarak kısa bir süre içerisinde farklı görmek mümkün olur.

Olumlu bir etki görebilmek adına düzenli bir şekilde kullanılmış olmamız gerekir. Sağlık malzemeleri satan yerlerde ve eczanelerde cilt için E vitamini satın almak mümkündür. Bir ya da 2 ay kadar düzenli bir şekilde kullanma sonucunda oluşan kırışıklıkların açılma gösterdiğini ve bir süre sonra ortadan kalktığını görmeniz mümkün olur.

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu