Cilt Bakımı

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas ciltler, sıcaktan ve soğuktan normal ciltlere göre çok daha fazla etkilenirler. Doğru cilt bakım ürünleri ve uygulamaları ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Hassas ve kuru ciltler için verdiğimiz önerileri aklınızda bulundurun.


Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri 


1- Duş alırken yüksek sıcaklıkta su kullanmayın.

Sıcak su cildimize zarar verir. Cildinizin dengesini koruması için çok sıcak su kullanmamalısınız. 10 dakikalık bir banyo bile cildinizin yüksek sıcaklıktaki su ile tahriş olmasına sebep olabilir. Hassas ve kuru cilt yapısına sahipseniz özellikle kış aylarında banyo süresini kısaltmalı ve su sıcaklığını maksimum 36-40 derece arasında tutmalısınız. Yüz temizliği için çok daha düşük ısıda ılık su kullanmalısınız.

 

2- Oda sıcaklığı 21-25 derece arasında olmalı.

Neredeyse 24 saat evde olduğumuz bu dönemde cildimiz neden kuruyor olabilir? Bu sorunun cevabı tabiki “nem”. Kapalı mekanlarda içinde yaşadığımız ortamı ısıtmaya çalıştıkça nem oranını azaltmış oluyoruz. Cilt sağlığı için evimizin sıcaklığı ortalama 21-25 derece arasında tutulmalıdır. Nem oranı yüzde 30-50 arasında ayarlanmalıdır. Gün içersinde birkaç kez ortam havalandırılmalıdır. Ayrıca oda termometreleri kullanarak ideal sıcaklık ve nem oranını kontrol edebilirsiniz.


3- Cilt tipinize uygun ürünler seçin.

Hassas ciltlerin en büyük sorunu, sıcaktan, soğuktan, kötü hava koşullarından çabuk etkilenmesidir. Bu nedenle cildinizi dış etkenlerden koruyabilmek için korumayı ve bakımı sağlayan doğru ürünleri tercih etmelisiniz. Seçtiğiniz ürünler, hem yatıştırıcı hem besleyici özellikte olabilir. Böylelikle kızarıklık gibi problemlerin önüne geçmeniz mümkün olabilir.


4- İçerikleri doğal olan ürünler tercih edin.

Kimyasal özellikteki ürünlere en çok tepki veren cilt tipi hassas ciltli kişilerdir. Kullanacağınız cilt bakım ürünlerinde paraben, silikon, alüminyum, alkol, nanopartiküller, petrokimyasallar, parfüm ve renklendirici içermediğinden emin olmalısınız.

5- Kırışıklıklar için vitamin ve mineral içeren ürünler seçin.

Hassas ve kuru ciltler, hava değişiminde ve yıkandıktan sonra normal cilt tipli kişilere göre çok daha fazla gerilir. Bu nedenle doğru bir şekilde nemlendirilmediğinde erken yaşlarda bile kırışıklıklar çıkmaya başlayabilir. Çeşitli vitamin ve mineraller içeren nemlendirici özelliği bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz.

6- Göz çevresi için bakımı ihmal etmeyin.

Hassas ve kuru ciltler çok fazla gerilebildiği için göz çevrenizde kırışıklıklar oluşabilir. Bu nedenle mimik çizgileriniz derinleşebilir. Ve kısa zamanda yaşlanma çizgilerine dönüşebilir. Göz çevresi bakım kremi ile göz çevrenize bakım yapabilirsiniz. Göz çevresi bakım kremi, göz çevresini nemlendirebileceğiniz ve yorgunluk izlerini giderebileceğiniz bir üründür.

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu