Hamilelik

Hamilelikte Cilt Bakımı İçin Öneriler

Hamilelikte cilt bakımı oldukça hassasiyet ve önem isteyen bir durumdur. Çünkü her cilt farklı tepkiler vermektedir. Bu yazımızda sizler için hamilelik döneminde evde uygulayabileceğiniz cilt sorunları ve çözümleri ile ilgili önerilerden bahsettik.

Hamilelik annenin cildini fazlasıyla etkileyen bir süreçtir. Kadınlar için hassas olan hamilelik, özel bir bakım ihtiyacını da beraberinde getirir. Bu dönemde annenin en sık karşılaştığı problemler cilt sorunları ile ilgilidir. Normalde sağlıklı bir cilde sahip olan anne adayları, hamilelik süresince sivilce ve akne oluşumu gibi pek çok problem ile karşılaşabilir. Eğer siz de bu sorundan dolayı endişeliyseniz yazımızı okuyarak “Hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalı?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz!

Her anne adayının yaşadığı hamilelik birbirinden farklıdır. Bu farkı belirleyen en önemli etken beslenmedir. Hamileliğin en iyi ve başlıca cilt ve vücut bakım yöntemi doğru beslenmektir.Hamilelikten önce ve hamilelik süreci boyunca vücudunuzun ihtiyacını doğru karşılamanız gerekir. Beslenmenize dikkat ederseniz bu süreci rahat geçirebilirsiniz.

Hamilelik sürecinde cildinizde şu değişiklikler olabilir;

 • Ciltte renk değişikliği oluşabilir.
 • Mantar sorunu ortaya çıkabilir.
 • El ve ayakta hassaslaşma meydana gelebilir.
 • Dişlerde çürük oluşabilir, Diş etleri şişebilir.
 • Dudaklarınız çatlayabilir.
 • Cilt kuruluğu ve ödem oluşabilir.
 • Çatlaklar olabilir.
 • Kızarıklık ve kaşıntı sorunu
 • Akne ve sivilceler oluşabilir.

Hamilelikte Ciltte Renk Değişikliği Neden Olur?

Ciltteki renk değişikliği yalnızca güneşin etkisi ile meydana gelmez. Vücut bebeği taşımaya uygun hale gelirken ciltte renk değişiklikleri oluşabilir. Bu durum anne adayının yaşadığı hormonal değişikliklerden dolayı meydana gelir. Bu dönemde bir çok değişim gözlenir. Meme uçları koyulaşarak büyür. Göbek ve göbek arasındaki dikey çizgi daha çok belirgin hale gelir. Vücuttaki benlerin sayısı artabilir ve büyüyebilir.

Hamilelikte Mantar Sorunu

Cildin havasız kalması mantar sorunu ortaya çıkmasına neden olabilir. Cilt havasız ve nemli kalmamalıdır. Hijyene önem verilmeli ve dikkat edilmelidir. Ayakkabıların konforlu olmaması mantar sorunu oluşmasına sebebiyet verebilir. Konforlu rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayrıca gebelikte görülen derinin doğal yağ salgısı olan sebumda görülebilecek bir artış mantar oluşumunu hızlandırabilir. Bu nedenle hamilelik dönemi boyunca hijyene ve bakıma daha çok önem vermelisiniz. Mantar sorununuz varsa mutlaka bir doktora başvurun.

Hamilelikte Hassas El ve Ayaklar

Hamilelikte Hassas El ve Ayaklar

Tırnaklar keratin adı verilen sertleşmiş proteinlerden oluşur. Tırnaklarınız bu dönemde donuk bir renk alır. Ve çok çabuk kırılır. Kırılan tırnaklar yetersiz beslendiğinizin işaretidir. Keratin içeren gıdalarla beslenebilir, takviye edici besinler alabilirsiniz. Tırnaklarınızın katmanlara ayrılmaması içinde besleyici ürünler kullanabilirsiniz. Oje seven biriyseniz oje sürmek tırnaklarınızın kurumasına neden olur. Tırnaklarınızı üç günde bir havalandırmalısınız.

Hamilelikte Diş Çürükleri ve Diş Eti Problemleri

Hamilelik dönemi oldukça hassas olan bir dönemdir. Bu nedenle bu dönemde diş çürükleri ve diş eti problemleri ile karşılaşılabilir. Hamilelik döneminde tükürükte bulunan asit miktarı artar ve dişler çürümeye karşı yatkın hale gelir. Ayrıca bu dönemde yaşanan kusmalar, hamile annelerin dişlerdeki çürük riskini de arttırmaktadır. Bundan dolayı hamile olan anne adayları ağız hijyenine daha fazla dikkat edilmelidir. Aksi halde yaşanacak olan hormonal değişimlere bağlı olarak diş eti sorunları ortaya çıkabilir. Ve bu sorunlar giderek artabilir. Kanayan diş etleri nedeniyle, dişlerini fırçalamaktan çekinen anne adaylarında, dişlerde bakteri birikmesi oluşur. Diş etlerinde şişliğe ve kızarıklığa neden olur. Dişler mutlaka fırçalanmalıdır.

Hamilelikte diş sağlığı ve tedavisi için dikkat etmeniz gerekenler!

 • Tatlı yedikten sonra dişler fırçalanmalıdır.
 • Kusma meydana geldiyse ağız bakımı yapılmalı ya da ağız çalkalanmalıdır.
 • Diş etleri kanasa bile dişler fırçalanmalıdır. İhmal edilmemelidir.
 • Günde en az iki kez diş fırçalanması önerilmektedir. Diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılmalıdır. Plak birikimine karşı engel olunmalıdır.
 • Hamilelere uygun ağız gargaraları kullanılmalıdır. Ilık tuzlu su ile de gargara yapabilirsiniz. Ilık tuzlu su diş etlerini rahatlatarak diş hassasiyetlerini giderir.
 • Kalsiyum alınmalıdır.
 • Bir zorunluluk olmadığı sürece röntgen çekiminden kaçınılmalıdır. Doğum sonrasına ertelenmelidir.
 • Hamileliğin ilk 3 ayı diş tedavisinden kaçınılmalıdır. Tedaviler 4-5-6. aylara ertelenmelidir. Son 3 ay da oldukça önemli bir süreçtir. Acil olmayan tedaviler mutlaka doğum sonrasına bırakılmalıdır.
 • Ağrı kesici veya antibiyotik kullanımı doktor önerisi alındıktan sonra kullanılmalıdır.
 • Lokal anestezi yapılması konusunda öncelikle kadın doğum doktoruna danışılmalıdır.

 

Hamilelikte Çatlayan Dudaklar

Hamilelik döneminde sıklıkla dudak çatlamaları meydana gelir. Bunun nedeni yeterli miktarda su tüketilmemesidir. Dudaklardaki çatlakların görüntüsü sizi rahatsız ediyorsa, her gün en az 10 bardak su tüketmek, oluşabilecek dudak çatlaklarının önüne geçecektir.

Hamilelikte oluşan dudak çatlakları için uygulayabileceğiniz yöntemler;

 1. Hamilelikte günde en az 10 bardak su içilmesi gerekir. Su içmek, sıvı yetersizliğinden kaçınmanızı sağlar. Bol sıvı tüketmek hamilelikteki dudak çatlaklarını önler ve çatlayan dudaklara çözüm yolu olur.
 2. Dudaklarınızı yalamayın. Dudakları yalamak, dudakların sıvı dengesini bozabilir. Ve çatlak oluşumuna yol açabilir.
 3. Bulunduğunuz ortamın nem dengesi iyi olmalıdır. Kuru hava dudakların kuruyup çatlamasına yol açabilir.
 4. Çatlayan dudaklar için zeytinyağı uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı, dudaklarınıza nemlendirme sağlar. Parmak ucunuza biraz zeytin yağı damlatın ve dudaklarınıza sürün. Günde 2-3 kez yapabilirsiniz. Ayrıca hamilelikte zeytinyağı tüketmek oldukça faydalıdır. Hem anne adayı için hem de bebek için sağlıklı bir yağdır.
 5. Çatlayan dudaklara bir salatalık dilimi ile ovma yapabilirsiniz. Bu uygulama yanma hissini giderir ve serinlik sağlar.

 

Hamilelikte Cilt Kuruluğu İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelik boyunca cilt kuruluğu sorunu çok daha fazla yaşanmaktadır. Cilt mevsim değişikliklerinden dolayı etkilenir. Özellikle kış aylarında havadaki nem azalır ve cildimizde kurumalar meydana gelmeye başlar. Kuruluk artarsa kaşıntıya dönüşebilir.

Cilt kuruluğu yaşamamak için uygulayabileceğiniz bazı basit ve etkili yöntemler;

 • Yeterli miktarda su tüketmek, vücudu susuz bırakmamak
 • Cildi nemlendirmek için nemlendirici kullanmak
 • Aşırı sıcak banyolardan kaçınmak
 • Kurutucu özelliği olan sabunlar kullanmamak
 • Duş jellerini kullanmamak
 • Vücuda kese yapmamak

Nemlendiricileri özellikle banyodan sonra vücut nemliyken kullanırsanız etkisi daha fazla olur.

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanımı

Hamilelik döneminde kilo alımı ve hormonların da etkisiyle gerilen deri üzerinde çatlaklar görülebilir. Özellikle karın bölgesi hamilelik ilerledikçe daha çok gerilmeye başlar. Bu bölge çatlakların en fazla görüldüğü yerdir. Gerilen karın bölgesi kötü bir görünüme neden olabilir. Çatlak önleyici kremler, hamile anne adaylarının en sık başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Bu bölge için hamilelikte çatlak önleyici krem kullanabilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği çatlak önleyen kremleri düzenli bir şekilde masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

İlk aylardan itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz, kullandığınız süre boyunca çatlakları önlemeye yardımcı olur. Ciltteki gerilmeleri azaltır ve cildi rahatlatır. Seçeceğiniz kremler doğal özler ve doğal yağlar içermelidir. Kremleri uygulama aşamasında masaj yaparak ürünü cilde yedirmelisiniz.

 

Hamilelikte Kızarıklık ve Kaşıntı Sorunu

Hamilelikte karşımıza çıkan diğer bir problem de kızarıklık ve kaşıntı sorunudur. Bu dönem de hormonlardaki değişimler ve annenin kanındaki artış ile birlikte cilt hassaslaşarak gerilir. Bu nedenle tüm cildi nemlendirmek gereklidir. Cildinizin hassas yapısına uygun olan kremler ile kızarıklıkları yok edebilir, cildinizi rahatlatabilirsiniz.

 

Gebelikte Sivilce ve Akne için Bakım

Hamilelikte sivilce ve akne oluşumu meydana gelebilir. Bu durum oldukça normaldir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında yaşanan hormonal değişimler, ciltte sebum artışı meydana getirir. Bu nedenle normal sağlıklı bir cilde sahip olsanız bile, sivilce ve akne gibi problemler görebilirsiniz. Bunu önlemek için cilt bakımını ihmal etmemek gerekir. Sağlık açısından kimyasal içermeyen ürünler kullanmanızı öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu