Hamilelik

Hamileliğin 2. Haftası – 2 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 2. Haftası Neler Oluyor?

Hamileliğin 2. haftası neler yaşanır? 2 haftalık gebelik belirtileri nelerdir? Bebek ne kadar gelişir merak ediyorsanız hemen makalemizi okuyabilirsin!

 

Hamileliğin 2. haftası, ”yumurtanın seçildiği ve geliştiği hafta” olarak isimlendirilir. Bu hafta, yalnızca yumurtalardan bir tanesi seçilir ve bebeğin temelleri atılmaya başlanır. Bu haftayı aslında yumurtaların seçilme haftası olarakta değerlendirebilirsiniz. Yaklaşık 24 saatlik bir süre içerisinde yumurta spermi bulursa hamilelik başlayacak demektir.

Bazı anne adaylarında hamileliğin 2. haftası belirtiler görülmezken, bazılarında bu belirtiler görülebilebilir. Bu belirtiler bazı kadınlarda erken ortaya çıkabilirken, bazı kadınlarda da geç ortaya çıkabilmektedir.

Tüm anne adayları 2 haftalık hamilelik belirtileri, 2 haftalık hamilelik ultrason görüntüsü veya 2 haftalık gebelik belli olur mu düşünceleri içerisinde kalarak bu süreci merak etmektedir.

Gebeliğin 2. haftasında döllenmiş yumurta ile sperm çoğalmaya devam ederek hareket eder. Henüz ultrasonografide bebek görünmemektedir. Cinsiyet genetik olarak bellidir. Ancak bunu öğrenmek için henüz çok erkendir.

En önemli belirti, adetinizin gelmemesidir. Bunu öğrenmenin en güvenilir yolu hamile olup olmadığınızı görebilmeniz için hamilelik testi yapmanızdır. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile de temasa geçebilirsiniz.

Gebelik belirtileri herkeste farklı hissedilebilir. Bazı anne adaylarında belirtiler hemen hissedilirken bazılarında bu belirtiler çok daha geç hissedilebilir. Hissedeceğiniz hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Sırt ağrısı ve kramp
 • Vajinal lekelenme tarzında kanama
 • Adet gecikmesi
 • Şişkinlik
 • Baş ağrısı
 • Ruh hali değişimleri
 • Sık idrara çıkmak
 • Halsizlik, Uyuma isteği, Yorgunluk
 • Mide bulantıları
 • Ağızda değişik bir tat
 • Kokulara karşı duyarlılık hissetmeye başlamak
 • Göğüslerde değişiklikler ve hassasiyet

2 haftalık gebelik nasıl anlaşılır?

 

2 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır diye soruyorsanız bunu anlamanın birkaç yolu vardır:

 • Evde hamilelik testi yapabilirsiniz. Fakat bu kesin bir sonuç vermeyebilir.
 • Kan testi yaptırabilirsiniz. Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı size hamileliğe dair daha kesin sonuçları sağlayacaktır.

 

Hamilelik 2. haftada belli olur mu?

 

Evet, 2. haftada gebelik belli olabilir. Kan tahlili veya idrar testi sonucu ile öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin ilk 2 haftası normalde bilinen hamilelik sürecine pek fazla benzemez. Bunun sebebi ise kadın doğum doktorlarının, gebelik başlangıcını hesaplarken son adetinizin ilk gününü referans almasıdır. Başlangıç tarihi olarak, kesin olmayan döllenme ya da ovülasyon tarihi kullanılamaz fakat son adetin bitiminin ilk günü net olarak bilinebilir.

2 haftalık hamilelik kanda çıkar mı?

 

Evet, 2 haftalık gebelik kanda çıkmaktadır. Kesin bir sonuç için kan testi yapılması gerekir. Kan tahlili sonucunuzu doktorunuz değerlenlendirdikten sonra çıkan sonuçlara göre size hamile olup olmadığınızı söyleyecektir.

 

2 haftalık hamilelik ultrasonda belli olur mu?

 

Hayır, henüz iki haftalık hamileyken ultrasonografide herhangi bir şey görünmeyecektir. Hamileliğin 4. ve 5.haftalarında vajinal ultrason ile görülebilir. Karından yapılacak olan ultrasonda ise hamileliğin 6.haftasında olunması gerekmektedir.

 

 

2 haftalık gebelik idrar testinde çıkar mı?

 

Evet, gebelik sonucunuz idrar testinde çıkabilir. Kesin sonucu öğrenmek için kan testi yaptırabilirsiniz. Doktorunuzdan hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.  Sizinle hamilelik ile ilgili tüm bilgileri paylaşacaktır.

 

2 haftalık gebelik görüntüsü nasıldır?

 

Döllenme, 2 haftalık gebelik sırasında meydana gelmektedir. Döllenen yumurta ile sperm çoğalır ve rahime ilerler. Oldukça küçük bir yuvarlak şeklinde görünür. Henüz iki haftalık olan bebeğin kilosu ve boyu henüz belli değildir. Bebeğin kilosunu ve boyunu öğrenmek için birkaç hafta daha geçmesi gereklidir.

 

 

2 haftalık bebek anne karnında nasıl olur?

 

Hamile olan kadınların 4’te 1’i karın bölgesinin alt kısmında ağrı ve kramp hissedebilir. Genellikle bu şikayetlerin olduğu bölge, yumurtlamanın olduğu bölgedir. Yumurtalıklardan başlayarak rahme ilerleyen döllenmiş yumurta tüm bu şikayetlerin sebebidir. Bazı kadınlar bu krampları hafif hissederken, bazıları şiddetli, bazıları da hiç hissetmeyebilir.

Döllenen yumurta ve sperm rahmin içine yerleşir. Ve burada kalır. Boyut açısından henüz çok küçüktür. Yuvarlak hücre topu gibidir.

 

 

2 haftalık gebelik kan değerleri nasıldır?

 

Beta hcg değeri hamileliğin belli olması için oldukça önemlidir. Gebelikte 2 haftalık beta hcg değeri 50-500 arasında değişkenlik göstermektedir.

 

Hamileliğin ikinci haftasında bebek gelişimi

 

Zigot bölünme işlemine devam ederken, blastokist haline gelir. Blastokist rahime ilerler ve içine yerleşir. Kesenin içi amniyon sıvısıyla doludur.

Bazı aileler bebeğin cinsiyetini gebeliğin 2.haftası öğrenmek istemektedirler ancak cinsiyeti öğrenmek için henüz çok erkendir. Bunu öğrenebilmek için hamileliğin 13. haftasına gelinmelidir.

 

 

 

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu