Hamilelik
Trend

Hamileliğin 1. Haftası – 1 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 1. Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin ilk haftasında neler oluyor? Hamilelik nasıl anlaşılıyor? Belirtiler nasıl ortaya çıkıyor? merak ediyorsanız bu makale tam size göre! Hafta hafta hamilelik hakkında öğrenmen gereken her şeyi hemen okumaya başlayabilirsin!

Hamileliğin ilk haftalarında henüz ortada tam olarak bir bebek yoktur ve hamile sayılmazsınız. Fakat vücut hazırlık içerisindedir. Rahmin iç çeperi kalınlaşır. Son adetinizin ilk günü hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu günden itibaren hamilelik günleri sayılmaya başlanır. 14. gün yumurtlama gerçekleşir. Adet döngüsü süresine göre bu erken veya geç gerçekleşebilir. Yumurtlama gerçekleştikten sonraki 24 saat içinde, yumurta sperm tarafından döllenir. Yaklaşık 5-6 gün sonra, döllenme başarılı olduysa yumurta rahme girer. Tebrikler hamilesiniz!

1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır?

Gebeliğin ilk bulguları bir hayli bayan tarafından merak edilmektedir. Bu nedenle 1 haftalık gebelik nasıl anlaşılır soruları ailelerin sıklıkla düşündüğü mevzulardandır. 7 günde gebelik bulgularından kimileri görülebilmektedir. Bu bulgular adet zamanında gecikme, sıklıkla idrara çıkma, kokulara karşı fazla duyarlı olma, bitkinlik hali gibi bulgulardır.

Hamilelik belirtileri ilk hafta nelerdir?

Gebelik belirtileri ilk haftalarda herkeste farklı hissedilmektedir. Kimi anne adayları bulguları çabuk hissederken kimisi bunu çok daha geç hissedebilir. Hamilelik belirtileri nelerdir şöyle sıralayabiliriz.

 • Sırt ağrısı ve kramplar
 • Adet gecikmesi
 • Şişkinlik
 • Vajinal lekelenme tarzında kanama
 • Baş ağrıları
 • Ruh hali değişimleri
 • Çok sık idrara çıkma
 • Mide bulantıları
 • Bitkinlik, yorgun hissetme, uyuma isteği
 • Göğüslerde meydana gelen değişiklikler ve hassasiyet
 • Kokulara duyarlılık
 • Ağızda değişik bir tat hissi

Hamilelik ilk günden belli olur mu?

Hayır, hamilelik ilk günden belli olmamaktadır. Aşağıda hamile kalma ile ilgili detaylı bilgi verdik. Bu bilgileri okuyarak bilgi edinebilirsiniz:

Hamilelik nasıl hesaplanır?

Hamilelik hesabı, son adet döneminin bitiminin ilk gününden itibaren yapılmaya başlanır. İlk iki haftada vücut yumurtlamaya(yumurtalıklardan biri yumurta bırakmaya) hazırlanır. ”Hamile Kalma” zamanı işleyişi şu şekildedir:

– 1. gün: Son adet döngünüzün ilk günü

– 14. gün: Yumurtlama gerçekleşir. Yumurtalama zamanı adet döngüsünün süresine göre bu zamandan erken veya geç gerçekleşebilir.

 • Yumurtlama gerçekleştikten sonra 24 saat içinde, korunma yöntemi kullanılmadan cinsel birliktelik yaşanırsa yumurta sperm tarafından döllenir.
 • Yumurtlama gerçekleştikten ortalama 5-6 gün sonrası, döllenmiş olan yumurta rahme girer.

Artık hamilesiniz. Tebrikler.

İlişkiden 7 gün sonra hamilelik belli olur mu?

Hayır, vajinal ultrason yapılsa bile bu süreçte belirti görülmez. Cinsel birliktelik yaşandıktan yaklaşık 10-14 gün gibi bir zaman geçtikten sonra hamilelik belirgin olmaktadır.

1 haftalık hamilelikte mide bulantısı olur mu?

Evet, 1 haftalık gebelikte mide bulantısı yaşanabilir. Hamileliğin ilk haftası uterustaki kramplar ve hormon seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle mide bulantısı olabilir.

Hamileliğin ilk haftası ağrı olur mu?

Hamileliğin ilk haftası uterus kasılmaları meydana gelir. Bu nedenle ilk hafta ağrılar hissedebilirsiniz. Bazı ağrılar yumurtlamanın gerçekleştiği yerde meydana gelebilir. Döllenmiş olan yumurtanın rahime doğru hareket etmesiyle de ağrılar yaşanabilir.

Hamileliğin ilk haftası gaz olur mu?

Gaz, hamilelik belirtilerindendir. İlk hafta yaşanabilir. Gaz artışı, progestoron düzeyindeki artış nedeniyle görülebilmektedir. Gaz oluşumu meydana gelirse şişkinlik yapabilir. Gazlardan dolayı kendinizi rahatsız hissederseniz bu durumu hafifletme amacıyla gaz meydana getiren yiyeceklerden uzak durmalısınız. Doktorunuza da danışarak bezelye, fasulye ve nohut tüketimini sınırlandırabilirsiniz.

Hamileliğin ilk günlerinde sivilce çıkar mı?

Hamilelik hassas bir dönemdir ve hormonsal değişiklikler yaşanır. Kadın vücudunda birçok değişim meydana gelir. Hormonlardaki değişimin etkisiyle sivilcelerle de karşılaşabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki çıkan her sivilcenin sebebi hamilelik değildir, başka nedenlerden dolayı da çıkabilir.

1 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı?

Beta hcg değeri ile hamilelik olup olmadığı belirlenebilmektedir. Genellikle kişiden kişiye değişmekle birlikte bir haftalık hamilelikte beta hcg değeri genel olarak ortalama 5-50 arasında olmaktadır.

 

Hamileliğin ilk haftası ilişkiye girilir mi?

Doktorunuz aksi bir bilgi vermediği sürece ilişkiye girmenizde bir sakınca görülmeyecektir.

 

1 haftalık gebelik kan testinde belli olur mu?

Evet, belli olur. Kan testi ile gebe olup olmadığınıza dair kesin sonuca ulaşabilirsiniz. Hamileliğin ilk haftasında öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin ilk haftasında bebek gelişimi

Gebeliğin ilk haftası henüz bebek oluşmaya başlamaz. Milyonlarca sperm hücresi arasından yalnızca biri büyük yarışı kazanır ve yumurta hücresi ile buluşur. Diğerleri yarışa devam eder. İşte bunun sonucu yumurta dış zarını kapatarak beklenmedik tüm misafirleri dışarıda bırakır. Bu hamileliğin başlangıcıdır. Döllenmiş olan yumurtaya ” Zigot ” denir.

Bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için alkol, kafein, sigara gibi zararlı olan alışkanlıklardan uzak durulması gerekir. Ve günde 400 mg folik asit kullanılmalıdır.

 

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu