Moda

2022 Gömlek Süsleme Nasıl Yapılır?

Gömlek süsleme teknikleri

Süslenme isteği insanlığın her döneminde kendini göstermektedir. İnsanlar, giyimleri olmak üzere evlerini, eşyalarını da süslemektedirler. İşleme sanatı da yine süsleme adı altında oluşmuş olan bir sanattır. Bu sanat yıllar içerisinde değişiklik göstermiş ve böylelikle kullanılan süsleme malzemeleri de kendi içerisinde çeşitlenmiştir. 

 

 İlk insanların kullandıkları ağaç ile örtünme sağlayan tabiat ürünleri, ileriki dönemlerde parçaları birbirine bağlı halde tutturmak için iğneyi bulmaları ile devam etmiştir. Böylelikle dokuma, süsleme tarih boyunca ilerleyerek bu günlere kadar gelişimini sürdürmüştür. 

 

Süsleme Nedir?

 

 Süsleme ise; bir şeyi veyahut bir yeri olduğundan daha da güzelleştirmeye verilen bir addır.

gömlek süsleme
Gömlek süsleme

Hangi Yapılar Süslenebilir Özelliktedir?

  • Eşya
  • Mücevher
  • Dokuma
  • Yapı/ Bina
  • Mobilya 
  • Süslenip güzelleştirilebilen objeler arasında yer almaktadır.

 

 Gömlek Süsleme Nedenleri Nelerdir?

 

 Gömlek, moda anlayışı içerisinde stiline stil katmak isteyenlerin sıklıkla kombinlerinde kullandıkları parçalardan birisidir. Pantolon ve jean üzerine son zamanlarda çokça tercih edilen gömlekleri süslemek oldukça basit yöntem kullanılarak yapılmaktadır. Böylelikle aslında şık olmaktan uzaklaşan gömlekleri geri dönüştürme aşaması ile daha şık bir parça haline getirmek mümkün olmaktadır. Özellikle yaka süslemesi tekniği ile birlikte daha az aksesuar kullanımı desteklenmektedir. Böylece kombin yapması daha basite indirgenmiş olmaktadır. 

Gömlek süsleme nasıl yapılır
Gömlek süsleme nasıl yapılır

 -Hatalı veya lekeli yerleri örtbas etmek için.

-Gömleği olduğundan daha havalı göstermek için.

-Göze hitap etmesi için.

-Giyimde ek olarak yapılmış yerleri gizlemek için.

Gömlek Süslemede Kullanılan Teknikler Nelerdir?

  • Hazır şablonlar kullanılarak yapılan süsleme.
  • Dikiş modelleri uygulayarak yapılan süsleme.
  • Nakış işlemi uygulayarak yapılan süsleme.
Gömlek Süslemede Kullanılan Teknikler
Gömlek Süslemede Kullanılan Teknikler

Pili; genel olarak etek uygulaması ile adını duyurmuş olan bir yöntemdir. Fırfır adı verilen yöntem ise özellikle bluz, elbise ve gömlek için kullanılmaktadır. Burada istenilen uzunluğu sağlayabilmek adına birbirine iliştirilmiş parçalar tercih edilmektedir. Bu parçalar aynı iplik yönünü takip ederek kumaş desenine göre kesilmektedir.

 

 Volan; Genel olarak dairesel bir sistemle çalışmaktadır. Büzgülü ve büzgüsüz kıvrımlı kumaş olarak bilinmektedir. Daha çok gömlek kolu, etek ucu ve elbise olmak üzere kullanım alanları vardır.

 

 Nakış işlemi uygulanarak yapılan süslemelerde ise; özellikle zincir iğneler, çin iğneleri kullanılarak deseni gömleğe aktarma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Tercih olarak bu yöntemde pul, boncuk gibi ürünler seçilmektedir. 

Gömlek yakası süsleme
Gömlek yakası süsleme

 Dikiş makinası kullanımı ile de gömlek üzerine dikiş tekniği uygulanarak çeşitli süslemeler ile gömleği olduğundan farklı tarz biçimine sokabilmek mümkündür.

Gömlek yakası süsleme
Gömlek yakası süsleme

 Gömlek yakası süslemesi ile çeşitli aksesuarlardan elde edilen taşlar kullanılarak bu bölgeye yapıştırma işlemi uygulanarak boncuk, pul uygulamasına da elverişli olabilmektedir. Hazır dantel parçaları ile de gömlek yakası süslenebilmektedir. Tekstil artığı olan dantel parçalardan gömlek yakasına uygun şekilde kesilerek bir dikiş makinası yardımı ile yaka bölümüne dikişi gerçekleştirilebilir.

 

 Bu sıralanan yöntemler ile bir gömlek olduğundan çok farklı bir gardırop parçasına dönüşebilmektedir. Sıradan, basit fakat bir o kadar kenarda bekletilen gömlek bir dizi işlemden geçtikten sonra gardırobun star parçası konumuna yükselebilmektedir. 

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu