Diyet

Domates Diyette Neden Yasak?

Domates, patlıcan familyasına ait bir bitki türüdür. Mutfaklarda sebze grubunda kullanılmasına rağmen esasen meyve grubuna aittir. 1902’ye kadar zehirli olduğuna inanılarak tüketilmesi kabul edilmemiştir. Bu yıldan sonra aroması, tadı ve kokusu sayesinde mutfaklarda yavaş yavaş yer almaya başlamıştır. Sonraki yıllarda yapılan araştırmalarla içeriği ve kolay üretimi ile kullanımı yaygınlaşmıştır. 

 

Günümüzde belirli hastalıklara, tercihlere ve kilo alma-verme amaçlarına göre çeşitli beslenme türleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları vejetaryen beslenme, vejetaryen beslenme, vegan beslenme, pesketaryen beslenme, paleo beslenme, fleksitaryen beslenme, früviteryan beslenme, diyabetik beslenme, glutensiz beslenme, ketojenik beslenmedir. Bu beslenme türlerinin bazılarında domates ve domates ürünleri ( salça, domates sosu, vb. ) yeme listesinde yer alırken bazılarında ise tamamen yasaklanmıştır. 

 

 Yüksek Likopen İçeriği

 Birçok beslenme türündeki diyet listelerine, çok güçlü bir antioksidan olan likopenin doğadaki en güçlü kaynağı olduğundan eklenmektedir. 

 

 Kilo Kontrolündeki Rolü

Online Diyet Hangi Uygulamaları Kapsar?
Online Diyet Hangi Uygulamaları Kapsar?

 Bazı uzmanlara göre domatesin kilo kaybı ve kilo kontrolü hedeflenen diyet listelerinde yer almasının nedeni, yüksek oranda lif içermesi ve buna bağlı olarak doygunluk hissi oluşturmasıdır. Bunun yanı sıra kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü düşürmesi ve düşük glisemik indekse sahip olması tercih nedenleri arasındadır. 

 

 Genel Sağlık Durumuna Etkisi

 İçerdiği likopen sayesinde birçok kanser türüne karşı korucu olması, likopenin E vitamini ile etkileşimiyle kalp ve damar sağlığını koruması, A, C vitaminleri bakımından zengin olması, likopenin bağışıklık sistemini güçlendirmesi, potasyum ve folik asit içermesi sebebiyle de bazı diyet listelerine girmektedir.

 

 Domates Üretiminde Zirai İlaç Kullanımı

 Yıllar içerisinde talebi artmasıyla domates her mevsim üretilmeye başlanmıştır. Üretiminin arttırılması için birçok sebze ve meyvede olduğu domateste de çeşitli zirai ilaç kullanımlarına neden olmaktadır. Bu ilaçların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri oldukça fazladır. Zirai ilaçlar kolaylıkla arındırılamadığından domates kullanımında dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüketilmeden önce çeşitli yöntemlerle iyice temizlenmelidir.

 

 Sindirim Sorunları Ve Hastalıklarına Etkisi

Domates ve domates ürünlerinin ( salça, kırmızı sos, vb. ) tüketildiğinde vücuttan atılma süresi 20 saat sonra başlamaktadır. Bu durum sindirim organlarına zarar verebilmektedir. Bağırsaklarda cepler oluşmasına neden olmaktadır. Gastrit, ülser, hemoroit gibi sindirim sistemi hastalıklarında tüketilmesi yasaklanmıştır. 

 

Eliminasyon diyeti gibi vücutta beslenmeden kaynakları oluşan sorunların nedenlerinin araştırıldığı ve belirlendiği besleme şeklinde domates alerjen grubunda yer aldığından diyet listesinden çıkarılmıştır. Yapılan araştırmalara göre domates insanların %80’inde alerjiye ( kaşıntı, sivilce, vb. ) sebep olmaktadır. Bu nedenle de bazı beslenme türlerinde tamamen yasaklanmıştır. 

Histamin intoleransı olan kişilerde domates tüketimi migren, baş dönmesi, bulantı, kusma, karın krampları, yorgunluk, adet düzensizliği, ödem, şişkinlik, uykuya dalma güçlüğü, hipertansiyon, endişe hali, sıcak basması, yüz kızarması, burun tıkanıklığı, nezle gibi sorunlara yol açtığından bu kişilerin yasaklı besin listelerinde yer almaktadır. Ayrıca kilo kaybı ve kontrolü içinde domatesi tüketmemelidirler.

 

 

 

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu