Sağlık

Bugün Doğa Yürüyüşü Yapmanız İçin 10 Neden

 

Doğa, muhteşem göllerden dağ manzaralarına kadar güzel olabilir. Dış mekanla bağlantı kurmak, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için de faydalıdır.

İşte bugün doğa yürüyüşü yapmanız için bazı diğer nedenler.

1. Kısa Süreli Hafızanızı Artırır

Anahtarlarınızı veya telefonunuzu nereye koyduğunuzu ne sıklıkla unuttunuz? Dışarıda vakit geçirmek hafızanızı geliştirebilir. Michigan Üniversitesi, öğrencileri arasında yaptığı araştırmada, doğa yürüyüşü yapan öğrencilerin test puanlarının diğer öğrencilere göre daha yüksek olduğunu belirlemiştir. 

Doğa, odaklanmanıza yardımcı olarak hafızanızı güçlendirir. Şehir hayatında bulunan trafik veya büyük kalabalıklar dikkat dağıtıcı özelliğe sahiptir. Bununla birlikte, doğal alanlarda dikkat etmeniz gereken daha az etmen bulunmaktadır.

Ebeveynler için, çocuklarını doğa yürüyüşüne çıkarmak,  hafızalarını güçlendirmeye yardımcı olabilir.

2. Zihinsel Enerjinizi Yeniler

Gün boyunca işten çocuklarınızın bakımına kadar birçok stresle uğraşıyorsunuz. Bazen zihinsel olarak tükenmiş hissetmenize neden olabilir. Doğada olmak, ruh halinizi yükseltmenize ve enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

Sadece güzel bir göle hayran olmak bile pozitif duygu uyandırabilir. Bu olumlu duygu sizi daha mutlu hissettirebilir. Dışarıda vakit geçirmek de zihninizi sakinleştirebilir. O zaman stresinizi bir kenara bırakıp daha sonra ne yapmanız gerektiğine odaklanabilirsiniz.

Doğa yürüyüşü stresi giderir.
Doğa yürüyüşü stresi giderir.

3. Stresi Giderir

Stres yaygın bir duygudur. Doğal bir parka gitmek stresin bir kısmını azaltabilir. Dışarıdayken kalp atış hızınız düşer ve kortizol seviyeniz düşer. Bu fiziksel değişiklikler daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Sadece dışarıda 20 dakika geçirmek stres hormonu seviyenizi düşürebilir.

Ayrıca, kendinizi ne kadar sakin hissederseniz, kaygınızı yönetmek o kadar kolay olur. Ayrıca, güzel manzaralar zihninizi mevcut endişelerden uzaklaştırabilir. Sadece doğayı görmenin bile ofis çalışanlarının stresini iyileştirdiği bulunmuştur. Bu nedenle, öğle tatilinde bir pencerenin yakınında çalışmayı veya dışarı çıkmayı deneyin.

4. Bağışıklık Sisteminizi İyileştirir

Bağışıklık sisteminiz düzgün çalışmadığında hastalığa yol açabilir. Doğada vakit geçirmek, iltihaplanma düzeylerini düşürebilir. Doğal bir ortamda geçireceğiniz zaman vücudunuzdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını artırabilir. Bu hücreler mikroplar ve zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak, yoğun yaşam tarzınıza ayak uydurmak için çok önemlidir.

5. Vizyonunuzu Geliştirir

Çalışmalar, dışarıda oynamanın çocukların miyop geliştirme riskini azalttığını bulmuştur. Güneş ışığı, duruma neden olan gözün korunmasına yardımcı olur. Ayrıca parlaklık, insanların gözlerini yormadan odaklanmasına yardımcı olur. Geliştirilmiş görme, sürüş gibi günlük aktiviteler için önemlidir.

Bugün Doğa Yürüyüşü Yapmanız İçin 10 Neden
Bugün Doğa Yürüyüşü Yapmanız İçin 10 Neden

6. Daha İyi Konsantrasyon

Bir patika boyunca yürümek zihinsel sağlığınızı iyileştirebilir ve bu da daha iyi odaklanmanızı sağlar. Ayrıca, daha az uyarılma ile zihniniz çok fazla yöne çekilmez. Daha düşük stres seviyeleri ile mevcut durumla kolayca başa çıkabilirsiniz.

Odaklanmanızı geliştirmek, işte verimliliğinizi artıracaktır. Ayrıca, ne kadar odaklanmış olursanız, yaratıcı problem çözme fikirleri için beyin fırtınası yapmak o kadar kolay olur.

7. Kilonuzu Yönetmenize Yardımcı Olur

Dışarıda olmak fiziksel aktiviteyi teşvik eder. Egzersiz yapmak, kaslarınızı güçlendirmek ve dayanıklılığınızı artırmak için önemlidir. En az 30 dakikaya ihtiyacınız var orta düzeyde aktiviteye ek olarak, egzersiz yapmak sizi sağlıklı bir kiloda tutabilir ve diyabet riskini azaltabilir.

Yürüyüşe çıkmak veya bisiklete binmek biraz temiz hava almanın basit yollarıdır. Ebeveynler için çocuğunuzu doğal bir oyun alanına götürün. Bunlar ahşap gibi doğal malzemelerden yapılmış ekipmanlara sahiptir. Doğal oyun alanları çocukların daha yaratıcı oynamalarına olanak tanır.

Doğa yürüyüşünün faydaları
Doğa yürüyüşünün faydaları

8. Elektronik Eşyalarınızdan Kurtulmanızı Sağlar

Günümüzün dijital dünyasında insanlar günde yaklaşık 19 saatini ekranlarında geçiriyor. Dışarı çıkmak, cihazlarınızdan bir mola vermenizi ve anda olmanızı sağlar. Bir ekrana bakarak çok fazla zaman harcamanın sağlık açısından olumsuz faydaları vardır.

 İşte çok fazla ekran süresinin etkileri:

  • Göz yorgunluğu ve baş ağrısı
  • Bağımlılık yapan davranışlar
  • Boyun ve sırt ağrısı
  • Bilişteki değişiklikler
  • Daha düşük fiziksel aktivite seviyeleri

Bununla birlikte Telefonunuzdan gelen ışık beyninizi geceleri uyanık tutabilir. İster doğa yürüyüşü yapın veya yapmayın elektronik cihazlardan uzak durmanız sağlığınız için önemlidir.

9. Zihinsel Sağlığınızı İyileştirir

Dışarıda vakit geçirmek stres ve kaygıyı azaltabilir. Bunlar uygun şekilde yönetilmezse ruhsal bozukluklara yol açabilir. Mahallenizde yürüyüş yapmak zihninizi boşaltmanıza yardımcı olabilir. Daha rahat bir zihinle, olumsuz duygularla daha iyi savaşabilirsiniz.

10. Ömrünüzü Uzatır

Doğanın tüm sağlık yararları ile daha uzun bir yaşam beklentiniz var. Ayrıca ormanların yakınında yaşamak daha temiz hava sağlar ve sizi egzersiz yapmaya teşvik eder. Egzersiz yapmak aynı zamanda sosyal etkileşiminizi artırarak zihinsel sağlığınızı da iyileştirir. Daha uzun ve daha dolu bir hayat yaşamak, pek çok kalıcı anı biriktirmenizi sağlar!

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu