Dekorasyon

Bohem Dekor Nedir? Bohem Dekorasyon Önerileri

Bohem ile renkli bir yaşam sizleri bekliyor. Sizleri mekanikleşmiş hayattan çıkararak anlamlı bir dünya kurmanızı sağlayabilir.

 

Bohem Dekor Nedir?

Kökeni Fransızca olan bohem, “la boheme” den gelmiştir. 19.yy’da Fransa’da ortaya çıkan ve gerçek anlamı çingene olan bohem, zamanla çingenelerin yaşam tarzını ifade eden bir terim olarak kullanılmaya başlamıştır. Bir yaşam tarzı olarak günümüze kadar gelen bohem tarz, edebiyattan sanata kadar birçok alana etki ederek, günümüzde özellikle dekorasyon alanında kendini göstermektedir. 

Bohem Dekor Nedir?

Sade Ve Çarpıcı Yaşam Alanları

Sade Ve Çarpıcı Yaşam Alanları

Bohem dekor, temelinde sade ve rahatlığı temel alır. Sadeliğin yanı sıra, çarpıcı renklere de yer veren bohem tarz, çok katmanlı dokulu malzemelerden oluşan etnik desenlerden esintiler taşımaktadır. 

Bohem tarzı dekorasyon etnik desenler

 Günümüzde genellikle ev, yaşan alanı, kafe, mağaza, hatta ofis ve iş yerleri gibi iç mekân tasarımlarında da tercih edilen bohem dekorda göze çarpan ilk detay, etnik motiflerdir. Minderlerden, yastıklara, kilimlerden, mobilya ve aksesuarlara kadar her detayda etnik motiflere yer verilmektedir. 

Bohem Tarzında Desen Kullanımı

 

Doğanın Tüm Renklerini Yansıtan Kumaşlar

Doğanın Tüm Renklerini Yansıtan Kumaşlar

 Tasarım felsefesi olarak doğal malzemelerin kullanımını temel alan bohem stil, kadife, ipek, keten, deri ve pamuk gibi doğal kumaşlar kullanımı göze çarpmaktadır. Birbiriyle uyumlu pastel tonların yanı sıra zıt renklere de yer veren bohem dekorda, doğanın tüm renklerini görmek mümkündür. 

 

İlgili Makaleler

 Bitkilere Yer Açın

Ev Dekorasyonunda Bitki Kullanımı

 Yenileme ve değişim fikirlerini zenginleştirecek en önemli ayrıntılardan biri de bitkilerdir. Bitkiler, özellikle bohem tarzın ilham kaynağını oluşturan doğanın güçlü bir yansımasıdır. Özellikle geniş yapraklı ve bakımı kolay iç mekân bitkilerinin tercih edildiği bohem dekorda genellikle Deve Tabanı, Kılıç ve Benjamin kullanılmaktadır. Bu bitkilerin yanı sıra kaktüs, tavandan ya da duvardan sarkan bitki formlarını da görmek mümkündür. 

 

Duvarlarda Bohem Esintiler

Duvarlarda Bohem Esintiler

 Günümüzde genellikle açık renk ve pastel tonların tercih edildiği duvar yenilemelerinde bohem tarzı yansıtan en önemli unsur kullanılan aksesuarlardır. Farklı malzemelerin kullanıldığı bohem duvarlarda ahşap malzemeler ve düş kapanları sıkça kullanılmaktadır. Rüya avcısı olarak da bilinen düş kapanları, bohem dekor aksesuarlarının başında gelir. Kızılderili inancına göre kötü rüyalardan ve kabuslardan korunmak için kullanılan aksesuar, tamamen el emeğiyle yapılmaktadır. Zamanla bohem tarzın vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan düş kapanları, dantel, örgü, boncuk ve çeşitli tüylerden oluşmaktadır.

Duvarlarda Bohem Esintiler

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu