Sağlık

Beyin Sağlığını Korumanın Püf Noktaları

 

Beyninizi doğru şekilde aktif tutmak çok önemlidir çünkü tüm beyin aktiviteleri aynı şekilde yaratılmamıştır.  Beyninizin keskinliğini gelecekte uzun süre nasıl koruyacağınızı bilmiyorsanız, işte size sağlıklı beyin yolculuğunuzda yardımcı olacak birkaç ipucu.

Her Gün Teşvik Edin

Her gün beyin gerektiren işler yapmak sinir hücresi sağlığı ile bağlantılıdır. Bu etkinlik beynin yeni hücreler oluşturmasına, nörolojik plastisite geliştirmesine ve beyni gelecekte önemli kayıplara karşı koruyacak bir hücre rezervi oluşturmasına yardımcı olmaktadır.

Pratik olarak, sizi zihinsel olarak uyaran herhangi bir aktivite beyninizi geliştirebilir. Okumak, kelime bulmacaları yapmak ve matematik problemlerini çözmek genel olarak en iyisidir. Bunula birlikte ellerin kullanımını gerektiren aktiviteleri denemeyi unutmayın.

Öğrenmeye Devam Et

Daha yüksek eğitim seviyeleri, yaşlılıkta daha iyi zihinsel işlevlerle bağlantılıdır. Bilgi arayışınız  hafızanızı güçlü  ve beyninizi aktif tutabilir. Beyninizi yeni şeyler öğrenerek zorlamak, beyin hücresi sağlığını koruyan ve aralarındaki iletişimi teşvik eden süreçleri harekete geçirir.

İşyerinde yeni bir görev üstlenebilir, yeni bir hobi edinebilir, yeni bir beceri öğrenmeye katılabilir, işte veya evde birine akıl hocalığı yapabilir veya yerel toplum merkezinizde gönüllü olabilirsiniz. Bunların hepsi zihninizi keskin tutabilir.

Düzenli Egzersiz

beyin-duzenli-egzersiz
beyin-duzenli-egzersiz

Kaslarınızı kullanmak ayrıca beyin sağlığını ve uzun ömürlülüğünü korumaya yardımcı olur. Araştırmaya göre, yeterince egzersiz yapanların beyinlerinde, beyinlerine yeni kan getirebilen ve düşünmeye teşvik eden daha fazla kan damarı bulunuyor. Egzersiz ayrıca beyindeki yeni hücre büyümesinden ve bağlantı artışından da sorumludur.

Egzersizin kan basıncını düşürdüğünü, kolesterolü iyileştirdiğini ve kan şekerini dengelediğini unutmamak önemlidir. Bunlar beyninizin ve kalbinizin çok uzun süre çalışmasına yardımcı olur.

Diyetinizi Geliştirin

İyi bir diyetin vücudunuzu ve beyninizi de genç tutmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmaya göre, taze sebze ve meyve, balık, kabuklu yemişler, zeytinyağı ve farklı proteinli bitkilere odaklanan bir Akdeniz diyeti uygulayan kişilerin bunama ve diğer tür bilişsel bozukluklar geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Alkol veya kahve içmek yerine vitaminler, özler ve kafeinle dolu lezzetli akıllı içeceklere güvenebilirsiniz.

Uykuya Öncelik Verin

Uykuya Öncelik Verin
Uykuya Öncelik Verin

Fiziksel ve zihinsel aktiviteler yaparsanız, daha iyi bir uyku da elde edersiniz. Uyku, hafızanızı geliştirebileceği ve Alzheimer’ın daha iyi korunmasına katkıda bulunabileceği için beyin için harikadır.

Sosyalleşmek

beyin-gelisimi-sosyallesmek
beyin-gelisimi-sosyallesmek

Kaliteli sosyal bağlantılara sahip olmanın beynin daha uzun süre genç kalmasına yardımcı olduğu yeni bir bilgi değildir. Yakın zamanda sosyal aktivite ve beyin sağlığı arasında bağlantı kuran somut kanıtlar elde edildi.

Dört yıl boyunca 2.200 kadın üzerinde yürütülen 2007 tarihli bir araştırmaya göre, bilim adamları, daha geniş bir sosyal ağa ve düzenli sosyal temasa sahip kadınların (yaş ve hormon kullanımı ne olursa olsun) daha düşük bunama riskine sahip olduğunu keşfettiler.

Sosyal bağlantılarınız yoksa, arkadaşlarınız ve ailenizle bir gruba katıldığınızdan, ders aldığınızdan veya düzenli ziyaretler planladığınızdan emin olun.

Müzik Dinlemek

müzik dinlemek
müzik dinlemek

Müzik dinlemeyi sevmeyen insanlar nadirdir, ancak bu aktivitenin eğlenceden daha fazla faydası olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmaya göre, aktif olarak müzik dinlemek ve düşüncelerinizi alıp götürmesine izin vermek beyninizi yenileyebilir ve ağlarını ve genel enerji akışını artırmaktadır.

Genel Sağlığınıza Dikkat Edin

Anksiyete, depresyon, uyku yoksunluğu ve bitkinlik, insanların bilişsel işlev testlerinde düşük puan almasına neden olur. Test sonuçları, son yıllarda bilişsel gerileme riskini her zaman öngörmese de, genel olarak iyi bir zihinsel sağlık, beyin sağlığının korunmasına kesinlikle yardımcı olur.

Aktif olarak beyin zorluklarını ve fiziksel zorlukları takip ettiğiniz ve beyninizi uygun şekilde besleyip tedavi ettiğiniz sürece, yaşlılıkta iyi bir zihinsel sağlık ve beyin keskinliği ile kutsanmayı bekleyin.

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu