Bebek Bakımı

Bebeklerde Uyku Düzeni: 4 Soru 4 Cevap!

Bebeklerde uyku düzeni ne zaman başlar? Bebeğin uzun süre uyuması için ne yapılmalı?

 

Bebeklerde uyku düzeni, anne ve babaların hayatındaki en önemli gündem maddelerinden biridir. Çünkü biraz olsun kendilerine zaman ayırmak isteyen anne ve babalar için bebeğin uyku düzeni büyük bir önem taşır.🙂 Aynı zamanda bebeğin sağlıklı gelişimi için de bebeğin uyku süresinin önemi büyüktür. Peki bebeklerde uyku düzeni ne zaman başlar? ya da bebeğin uyku düzeni nasıl olmalı? Tüm bu soruların cevapları için buradayız.

 

1. Bebeklerin uyku düzeni nasıl olmalı?

 

Bebeklerin uyku düzeni sağlaması biraz zaman alabilir. Özellikle yetişkinlerin en çok hırpalandıkları dönem yenidoğan dönemidir. İlk aylar, bebekler genellikle 24 saat süresince uyuyup uyanır. Gece ile gündüzü ayırt edemez. Bu süreçte çok kısa süre uyuyan ve çoğunlukla geceleri uyanık olan bebek, ebeveynlerin uykusuz kalmasına sebep olur. Bu da uyku düzeninin sağlanmasını zorlaştırır ve geciktirir. İlk 2 haftanın sonlarında düzen yavaş yavaş şekillenmeye başlar. İlk 6 ay boyunca bebeklerde uyku düzeni, ebeveynler için oldukça yorucudur.

Bu dönemde sabırlı olun. Ve yanlış uyku alışkanlıkları geliştirmekten kaçının. Bebeğiniz uyuyamadığı için huysuzlanabilir. Diğer bebeklere kıyasla daha çok zorlanabilir. Uyum sağlama konusunda düzenin geç oluşmasına neden olabilir. Bu hayatınızın bir parçası haline gelecek. Bebeğinizin davranışlarını gözlemlemeniz gerekir.

 

2. Bebeğin uykusu ne zaman düzene girer?

Bebeğin ilk 2 haftasını doldurduğunda uyku sürelerinin uzadığını fark edebilirsin. Ancak belirtmek gerekir ki, bu düzen yeniden değişebilir. Bu nedenle bu dönem içersinde yaşayacağın uyku bölünmelerine alışması öneririz.

Bebeğin uykusunun geldiğini nasıl anlarız?

  • Ağlaması
  • Gözünü kaşıması
  • Esnemesi
  • Burnu ile oynaması
  • Annenin yüzünü emmeye çalışması

3. Yenidoğanın uyku süresi ne kadardır?

Bebekler her yatışta bir veya iki saat kadar uyku uyuyabilirler. Gün içinde yaklaşık 12-16 saate denk gelen bu uyku süresi, kısa ama sık aralıklarla daldığı uykular sonucu oluşur. Uyumadığı uyanık olduğu zamanlarda ise beslenmesine yetecek kadar uyanık olur.

 

4. Yenidoğan bebeğin uyku düzeni nasıl sağlanır?

 

Bazı bebeklerde gece ve gündüz uykuları yer değiştirebilir. Örneğin bebeğin gece yerine gündüz daha çok uyuyorsa bu durumun senin bebeğin için de geçerli olduğunu düşünebiliriz.

Gündüzleri uykusunu alıp geceleri alamayan bebekler, gece ile gündüzün farkını anlayamadığından bu uyku problemleri çıkıyor olabilir. Ancak birkaç hafta içinde gündüz ile geceyi ayırt etmeye başlayacaktır. Sabret!

Bu geçiş sürecini hızlandırmak istersen eğer sana önerimiz, bebeğin gün içersindeki uyku süresini 3 ila 4 saatle sınırlandırmandır. Onunla konuşarak, gazını çıkartarak, şarkılar söyleyerek, onu uyanık tutarak uyumamasını sağlayabilirsin. Tabii bu, bebeğin çok yorgun ise uyumasını engellemen gerektiği anlamına gelmiyor. İhtiyacı varsa uyumalıdır.

 

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu