Anne ve Çocuk

Bebekler Neden Sarılık Olur?

Bebeklerin doğduğu günden itibaren geçirdikleri bir aylık süreye yenidoğan dönemi denir. Bu süreçte dünyaya alışmaları süreci başlar ve anne çocuk için bu dönem önemli bir süreçtir. Uzun hamilelik sürecinden sonra bebeği kucağınıza aldığınızda dünyanın en mutlu anne ve babası olursunuz. Onun için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz ancak bazı hastalık durumları üzgünlüğe sebep olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de yenidoğan sarılığıdır.

 

Sarılık; kanda bulunan bilirubin seviyesinin artması ile ortaya çıkan durumdur. Bebeklerin karaciğerleri henüz tam gelişemediğinden veya bilirubin fazlalığı olduğundan bebekler vücutlarından atamazlar. Sarılık genellikle bebeklerin yaşamlarının ilk haftasında ortaya çıkar ve fizyolojik sarılık olarak adlandırılır.

Yenidoğan sarılığı bulaşıcılığı olmayan bir hastalıktır. Bebek doğduktan bir kaç gün sonra yüzde başlayarak vücuda yayılır. Anne ve babanın bebeğin gözlerindeki ve vücudundaki sarılık dikkat çeker. Bu durumda yapılacak ilk şey çocuk doktorunuza muayene ettirmektir.

 

 Hangi Durumdaki Bebekler İçin Dikkatli Olunmalıdır? 

 Kandaki bilirubin seviyesi üst sınıra ulaşmadığı zaman anne sütü verilmeye devam edilmeli ve emzirme sıklığı arttırılmalıdır. Ancak bebekler de sarılık koyu bir renk aldı ve vücuda yayıldıysa, ilk 24 saat içinde sarılık başladıysa, bebek normalinden fazla uyuyorsa, ateş ve halsizliği varsa, uykudan uyanamayıp yeterli beslenemiyorsa, emme zorluğu yaşanıyorsa ve de idrar ve dışkısında anormallik varsa hemen doktora götürülmelidir. 

 

 Sarılığın Nedenleri Nelerdir?

 Bebekler anne karnındayken kan hücreleri parçalanır ve annenin karaciğeri temizlenmesini sağlar. Bebek doğduktan sonra ise bu görevi bebeğin karaciğeri üstlenir. Bebek karaciğerinin bu duruma alışması bir kaç sürebilir. Bu nedenle sarılık görülme ihtimali fazlalaşır. Bebeklerin yüzde 60’ın da sarılık görülür. 

 Annelere doğru emzirme hakkında bilgi verilmemesi ve sütün az gelmesiyle sarılık artar. Emzirme sıklığı arttırılması ve beslenme ile sarılık azalır. Normal olmayan sebepler ise şu şekildedir;

  • Bebeğin karaciğer hastalığının olması
  • Anne çocuk arasında kan uyuşmazlığı
  • Bebek kanında enfeksiyon olması
  • Genetik hastalıklar veya çoğul gebelikler

Hurafelere İnanmayın 

 

 Kulaktan dolma bilgilerle bebeğe şekerli su vermek, sarı tülbentler koymak, anne sütünün kesmek, ışık altında yatırmak gibi yanlış uygulamalara başvurmak bebeğin sağlığını tehlikeye atar.

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu