Bebek Bakımı

Bebekler Neden Gece Uyumaz?

 

Bu dönem; yeni doğan bebeklerin anne karnından sonra dış dünyayı algılamaya çalıştıkları, uyum sağlamaya çalıştıkları dönemi kapsar. Bebekler gece ve gündüz farkını bilmedikleri için uyku düzenleri gece gündüzden bağımsız ihtiyaçları doğrultusunda gelişir. Bu dönemde bebeklerin uykusuna müdahale edilmemelidir.

Acıkmaları durumunda bunu belli edecekleri şekilde hareket ederler. Altlarının rahatsızlık verecek şekilde ıslak olması da uyanma sebebi olur. Bazı bebeklerde ilk üç ayda gaz sancıları fazlasıyla olabilir. Bebeklerde sindirim sistemi gelişimini tamamlamamış olabileceği için yaşadığı gaz sancıları bu dönemde uyku problemi oluşturabilir. Sağlıklı ve huzurlu bebekler bu dönemde 14-17 saat uyurlar.

 

 Bebeklerin Uykusunu Etkileyen Ortam:

Bebekler gece neden uyumaz?

Bebeklerin uyuduğu ortam ve yatağı temiz ve havalandırılmış olmalıdır. Odanın ısısı 22-25 derece olmalıdır. Bebeklerin gürültüden olumsuz etkilenebileceği düşünülerek ortamın gürültüden uzak olmasına gayret edilmelidir. Ortamda hafif bir müzik sesinin de olması bebeklerin daha huzurlu olmasını sağlayabilmektedir. Bebekleri odasında doğal kokuların haricinde yapay ve keskin kokular kullanılmamalı.

 

 Bebeklerin Uyurken Giydikleri Giysiler:

Bebeklerin Uyurken Giydikleri Giysiler

Sağlıklı bir uyku için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da giysilerdir. Bebeklerin giysileri pamuklu ve hareket kabiliyetini kısıtlamayacak şekilde olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da giysilerin mevsim koşullarına ve ortam sıcaklığına uygun olmasıdır. Üşüyebileceği kadar ince giysiler ya da terleyeceği kadar kalın giydirmek sağlıksız uyku sebebidir. Giysilerin temiz olması, alerjen etki oluşturabilecek öğelerden uzak olması da önemlidir. Bu dönemde bebeklere zıbın adı verilen giysiler giydirilmesi doğru olandır. Yatırdığımızda üstüne örttüğümüz battaniye ya da yorgan temiz ve sağlıklı bir yapıda olmalı. Bebekler uyandığında üstünden battaniye ya da yorganı alacağımız düşünüldüğünde ortamın ısısına adapte oluncaya kadar oda ısısına uygun bir giysi ile giydirilmelidir.

 

 0-3 Aylık Bebeklerin Uykusunu Etkileyen Etkinlikler: 

Bebeklerin Uykusunu Etkileyen Etkinlikler

 Bu dönemde bebeklerin uyku öncesi ılık bir suyla banyo yaptırılması, daha rahat ve sağlıklı uyumasına neden olabilir. Hafif bebek jimnastiği yaptırılması ve bebeklerin vücuduna masaj yapılması da yine daha sağlıklı uyumalarına neden olur. Bu hareketler anne çocuk arasındaki etkileşimi sağlayacak ve aralarındaki duygusal bağ da güçlenecektir. Ayrıca masajla bağırsak hareketlerini sağlayacağımız için rahat gaz çıkarması uyku öncesinde bebeklerin rahatlamasına neden olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu