Anne ve Çocuk

Bebek Nasıl Kırklanır? Kırk Uçurma Nedir?

Bebeğin dünyaya gelişi ile birlikte anne ve bebek için yeni ve zor bir dönem başlar. Bebek doğuşu ile birlikte yaklaşık 6 haftayı kapsayan 40 günlük süre içerisinde anne ve bebeğin özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Halk arasında lohusa dönemi olarak da adlandırılan bu 40 gün boyunca kesinlikle yalnız bırakılmaması gerekmektedir. Lohusalığın bitmesi ile birlikte bebek için kırk uçurma adı verilen bir geleneksel tören yapılır. 

 

 Kırk Uçurmak Nedir?

Kırk Uçurmak Nedir?

 Halk arasında sıkça adı geçen bu kırk uçurmayla ilgili bazı kişiler bunun bir dini inanış olduğunu bazıları ise eskilerden, atalarımızdan kalma bir adet (gelenek) olduğunu düşünmektedir.

 

Bu kültürün günümüze Şaman kültüründen geldiğine inanılmaktadır. Kırk çıkarma, bebeğin kırkını uçurma ya da kırklama gibi farklı tabirlerde kullanılan bu gelenek, Anadolu’da yüzyıllardır uygulanan çok eski bir adettir. Şaman kültüründen günümüze kadar geldiğine inanılmaktadır.

Doğumdan sonraki 40 gün boyunca anne ve bebeğin dışarı çıkmaması gerektiği, istirahat etmesi ve evde yalnız başlarına bırakılmaması gerektiği inancına dayanan kırk uçurma, bebeğin 40 günlük oluşunun sonunda özel bir banyo ritüeli ve dualar ile anne çocuk için gezintilere çıkması anlamına gelmektedir. Anne ve bebeğin 40 günü sağlıklı, sıhhatli geçirmesi ardından yapılmaktadır.

 

 Kırk Banyosu Nasıl Yapılır?

Kırk Banyosu Nasıl Yapılır?

 

Sabahın erken saatlerinde anne ve bebek uyanır. Kırklama annesi seçilir ve gelirken yoldan ayak basılmamış yerlerden ayrı taş getirir. Taş yerine fasulye ya da buğday tanesi de kullanılabilir. Aile büyüğü banyo suyunu hazırlar. İçine altın, buğday, gümüş, taş, çeşitli mevsim çiçekleri veya gül yaprakları ve nazar boncuğu atar. Bebeğe banyo yaptıracak olan aile büyüğü yani kırklama annesi abdestini alır, ardından bebeğe hazırlanan sudan 40 tas döker. Su dökerken dualar ve iyi dilekler söylenir. Ardından hazırlanan sudan 40 tasta anneye dökülür ve kırklama işlemi sona erer.

 

Kırk Banyosu Suyuna Atılan Malzemeler Ne Anlama Gelir? 

  • Altın, güneşi temsil eder.
  • Gümüş, ayı temsil eder.
  • Bozuk para, bol kazançları olması dileği ile eklenmektedir.
  • Gül yaprakları veya mevsim çiçekleri, bebek güzel koksun diye eklenir.
  • Nazar boncuğu, nazardan korunması için eklenir.

Kırk uçurma geleneğini yerine getirmek şart değildir. İslami açıdan da bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat 40 gün boyunca hem anne hem de bebeğin bağışıklıkları düşük olduğu ve mikroplara karşı bünyeleri açık olduğu için mümkün olduğunca evde dinlenmeleri, istirahat etmeleri gerekmektedir.

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu