Bebek Bakımı

Bebek Nasıl Gaz Çıkarır? Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde gaz problemleri hakkında her şey.

 

Doğumdan sonraki ilk üç ay, bebeğin vücudunun ve duygularının dış dünyaya uyum sağladığı dönemdir. Sadece anne sütü yemesine rağmen sindirim sorunları ve uyku düzensizlikleri yaşayabilir. Bebeğin bu süreçteki en büyük rahatsızlığı, annenin dış dünyasına uyum sağlama sürecinde oluşan gaz sorunudur. Bebeğin gazı sürekli ağlamasına, uykudan uyanmasına, annenin uyuyamamasına ve sinirlenmesine neden olur. Burada bebeklerin neden gazları var ve gazdan nasıl kurtulur sorusunun cevabını araştırın ki annenin işi daha kolay olsun.

 Bebeğin Gazı Neden Olur?

 

 İlk üç ayda annenin doktor tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi ve sağlık görevlisi tarafından bilgilendirilmesi çok önemlidir. Anne üşütmez, ayaklarını sıcak tutmaz, gaza neden olabilecek gıdalardan geçici olarak uzak durur, emziren annelerin beslenmesini anlar ve bebeğin gaz sendromunu önlemek için özellikle çiğ sebze ve meyveleri sevmez. Ancak tüm bu önlemlere rağmen bebek kesinlikle gaz çıkaracaktır. Burada da bebeğin gazdan kurtulmasına yardımcı olmak ve onu rahatlatmak gerekir.

 

 Bebeğin Vücudundaki Gaz Nasıl Atılır?

Bebekler gece neden uyumaz?

 Bebeğinizin gazını çıkarmasına yardımcı olacak eylemler: Bebeğin karnının alt kısmından yukarı doğru nazikçe ovalayın ve gazın boşalması için bir yön verecek şekilde bebeği gazlayın. Önemli olan burada baskı yapmamak, baskı uygulamamaktır. Bebeği dizlerinizin üzerinde tutarak, kollarınızı ve başınızı hafifçe omuzlarınızdan sarkıtarak ve sırtına masaj yaparak da gazını çıkartabilirsiniz. Bu işlem sırasında, tıpkı yüzeye bir çıkartma yapıştırır gibi, baloncuk kalmayacak şekilde elinizi hareket ettirin. Bebeği sırt üstü yatırabilir ve bisikleti döndürmek için bacaklarını kullanabilirsiniz. Yine, iterek onu incitmekten kaçının. Bebeği sırt üstü yatırmak ve sırtına masaj yapmak da havanın dışarı çıkmasına neden olabilir.

Bebeklerin Uykusunu Etkileyen Etkinlikler

 Ellerinizi sıcak suyla yıkayın, kurutun ve ovalayın. Bebeğinizin karnını sıcak ellerinizle kavrayın. Bu şekilde bir süre bekleyin, ardından karnına hafifçe masaj yapın. Burada ellerinize uygulanan ısı ve hafif baskı, bağırsak kramplarını hafifletmeye ve bebeği rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Sayfa düzeltme hareketleri olarak bilinen işlem de sıklıkla bebekleri rahatlatmak için kullanılır. Ellerinizi bebeğinizin karnına koyun, başparmaklarınıza dokunarak kitabın sayfalarını düzeltiyormuş gibi yapın. Bu eylemi birkaç kez tekrarlayın, bebek rahatlayacaktır. 

 

 Bebeklerde Gaz Sorunu ve Biberon Seçimi

 

 Bebek gaz sendromunun nedenlerinden biri anne çocuk için biberonların yanlış kullanımı veya seçimi olabilir. Biberonla beslenirken biberonun bükülme şekli ağızda boşluk olmayacak şekilde açılı olmalıdır. Bu boşluk bebeğin hava yutmasına neden olabilir. Çok uzun şişe türleri daha fazla gaz üretecektir. Lansinoh biberon ürünlerindeki AVS hava giriş sistemi, potansiyel kolik nedenlerinden biri olan havanın yutulmasını engeller.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu