Anne ve Çocuk

Anne Karnında Bebek 4 Aylıkken Neler Yapar?

Dört aylık bebek anne karnında neler yapabilir? Gelişim süreçleri nelerdir?

Gebeliğinizin dördüncü ayında ayva büyüklüğünde olan bebeğiniz yavaş yavaş insan şeklini almaya başlar. Kolları, bacakları, başı ve gövdesi orantılı bir şekilde büyümeye başlar. Gözleri oluşmaya başlar fakat göz kapaklarını açabilecek durumda değildir. Hareket kabiliyeti kazanır. Bu aylarda bebeğinizin hareketlendiğini daha fazla hissedebilirsiniz.

Dördüncü ayda bebeğinizin kalp atışları beynindeki sinirler sayesinde daha düzenli atmaya başlar. Bebeğiniz dördüncü ayında bazı yüz ifadelerini yapabilir duruma gelir. Bunlardan bazıları; şaşırma, üzülme, kaşını çatma ve gülümsemedir. İstemsizce yapılan bu hareketler bebeğinizin yüz kas kaslarını ve kas hafızasını çalıştırmasında yardımcı olur. Dördüncü ayın sonlarına doğru bebeğinizin dış kulağı oluşmuş olur. Bu da bebeğinizin dışarıdan gelen sesleri duymasını sağlar. Uzmanların dediğine göre dışardan gelen sesleri duymakla kalmayıp anne karnında olmasına rağmen anne-babasını sesini tanıdığı söylenir. Bebeğin ebeveynleri arasındaki ilişki için önemli bir unsurdur. Bebekler bu aylarda kilo almaya başlarlar. Bu sayede annelerin karnı çıkmaya başlar.

 Dört Aylık Bebek Hareketleri;

Anne Karnında Bebek 4 Aylıkken

 Dördüncü ayda bebeğin hareketleri daha da artar. Kasları gelişip güçlendiği için küçük tekmeler atmaları mümkündür. Bir ortamın fazla gürültülü ve ışıklı olması bebeğinizin hareket etmesine etken olabilir. Çünkü bu aylarda anne karnından geçen ışık bebeğini rahatsız edebilir. 

 Ultrason Görüntüleri;

 

Dört Aylık Bebek Ultrason Görüntüsü

 Bu görüntülerde bir çok hareket mevcuttur. Küçük ellerini birbirine kenetlenmesini, parmağını emdiğini, elleri ile yüzüne dokunduğunu gözlemleyebiliriz. Kilo almaya başladıkları için kolları, bacakları ve yanakları dolgunlaşır. Dört aylık bir bebekte cinsiyetini öğrenmek mümkündür. Bunun sebebi vücudunda ki organların gelişmesi ile daha belirleyici olur. Bebeğin duruşu gereği kendini göstermek istemezse cinsiyet anlaşılmayabilir.

 

 Bebeğinizin kendini geliştirmesi kadar annenin de neler yediği o kadar önemlidir. Bebek ve anne arasında var olan göbek bağı sayesinde annenin yediği gıda bebeğe de geçer. Bu göbek bağı anne çocuk arasında kurulan ilk bağdır. Anne ne kadar sağlıklı ve düzenli yerse bebekte o kadar sağlıklı oluşur. Gebeliğinizin on beş ve on altıncı haftalarında bebeğinizin boyu yaklaşık on üç veya on dört cm’dir ve yüz kırk gram ağırlığındadır.

Annenin Vücudunda Meydana Gelen Değişimler

 • Hamileliğin 4. ayında rahminizin ağırlığı 230-250 gram kadardır.
 • Bebeğin hıçkırıklarını bu ayın sonunda ilk kez hissedebilirsiniz.
 • Diş eti kanaması, baş ağrısı, bileklerde ve ayaklarda şişme yaşanabilir. Varis sorunları olabilir.
 • Sindirim sorunları, mide ekşimeleri, yorgun bitkin hissetme, kabızlık ve iştah artışı olabilir.
 • Burun içindeki dokuda şişme, burun kanaması meydana gelebilir.
 • Regl döneminde yaşanan belirtilere oldukça benzeyen duygusal iniş çıkışlar, kolayca ağlamalar, ani öfkelenmeler, mantık dışı düşünceler olabilir.
 • Odaklanmada zorlanabilir, unutkanlık yaşanabilir.
 • Kasık ağrıları meydana gelir. Bunun nedeni, anne rahmini karna bağlayan bağların ve kasların esnemesinden dolayı meydana gelmesidir.
 • Vajinal akıntı yaşanabilir. Akıntının rengi beyaz ise endişelenmemelisiniz. Sarımsı ve kötü kokulu ise doktora danışmalısınız.

Hamilelikte Üçlü veya Dörtlü Test Uygulaması

Gebeliğin dördüncü ayının sonlarına doğru (yani hamileliğin 16. ve 20. haftası) doktorunuz sizden üçlü test veya yeni geliştirilen dörtlü testi isteyebilir. Dörtlü test daha kapsamlı bir testtir. Kapsamlı bir tarama yapılmasını sağlar. İkili testinizde bir risk tespit edilmediyse, doktorunuz bu testleri size uygulamayabilir. Bu testlerde Down Sendromu, Nüral Tüp Defekti, Kromozomal Defektlere sahip olma riskleri değerlendirilerek olası sorunlar tespit edilir. Herhangi bir risk teşkil etmezler.

Hamilelikte Egzersiz Yapılmalı Mı?

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde riskli olabileceğinden dolayı egzersiz önerilmemektedir. Bu ilk 3 aylık dönemi geride bıraktıktan sonra rahatlıkla egzersizlere başlayabilirsiniz. Tabiki öncelikle doktorunuza danışmayı, ondan onay almayı ihmal etmeyin.

Hamilelikte Egzersizin Yararları

 • Kan dolaşımı artar. Böylece bebeğe gidecek olan oksijen miktarının artması sağlanır.
 • Bedende meydana gelen çeşitli alanlardaki ağrıların azalmasına fayda sağlar.
 • Ödem atılmasını sağlar. Şişkinlikler azalır.
 • Anne ve bebek, doğum sırasında, doğum sonrası süreçte rahat eder.

Egzersizler haftada en az 3-4 gün uygulanmalı, hafif tempolu olmalı, günde yaklaşık 30-45 dakika olmalıdır. Hamilelik süresince yapılabilecek en ideal egzersizler; yoga, yürüyüş, yüzme ve hamilelik egzersizleridir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu