Güzellik

3D Makyaj Nedir? 3D Makyajın Temelleri

 

Güzellik kişiden kişiye değişen bir kavram olsa da her dönemin ayrı bir güzellik anlayışı vardır. Buna bağlı olarak da yıllar geçtikçe güzellik adına yapılan uygulamalar artıyor. Çünkü güzellik bir kadın için önemli bir unsurdur. Güzellik adına yapılan uygulamalardan biri de 3D makyajdır. 3D makyaj, çeşitli malzemelerle yüzün kusurlarını gizlemek ve etkileyici taraflarına vurgu yapmak için uygulanan makyaj çeşididir. 3D makyaj için bir makyaj hilesidir de diyebiliriz.

 

 3D Makyajın Temelleri

 

 Yüzü ince göstermek ya da yüzün şekliyle oynamak için uygulanan aydınlatma ve kontür teknikleri 3D makyajın temelleridir. Kontür yüzde gizlemek istenilen yerlerin gölgelendirilmesi işlemidir. Kontür amaçlı kullanılabilen ürünler; cilt tonundan bir kaç ton koyu fondöten ya da pudra, koyu ton bronzer ya da kapatıcılar, kahve tonlarında far 3D makyajı uygulamak içindir uygun ürünlerdir. Bu uygulanan işlem geniş alnı daraltan, elmacık kemikleri belirginleştiren, büyük olan burnu küçülten bir işlemdir. 

 

 3D Makyajın Önemli Adımı

 

 3D makyajın önemli adımı gölgelendirme yapılan bölgenin üstünü aydınlatmaktır. Böylece aydınlatılan yere boyut kazandırılır. Örnek olarak elmacık kemiğinin alt kısmı gölgelendirme işlemi yapıldıktan sonra gölge yapılan yerin üzeri aydınlatılır ise sıkıştırılmış bir görüntü elde edilir. Aydınlatma işlemi için; cilt tonundan birkaç ton açık concealer ya da fondöten, gelen ışığı yansıtan pudralar, beyaz göz farı, beyaz göz kalemi gibi birçok ürün uygundur. Dudaklar için ise beyaz dudak kalemi uygundur.

 

 Dudaklar İçin 3D Yapımı

 

3d makyaj nasıl yapılır
3d makyaj nasıl yapılır

 Dudaklarda 3D makyaj işlemi dudakları ön plana çıkartmak için uygulanır. Dudaklara 3D görünümü vermek için gözlere dumanlı bir makyaj yapılır. Ardından beyaz dudak kalemi ile dudaklar belirginleştirilir. Ardından tercihe bağlı ruj sürülebilir. Dudak için 3D makyajında rujun renginin bir önemi yoktur.

 

 Yüzde Öne Çıkarılması Gereken Bölgeler

 

 Gözaltları, kaşın alt bölgeleri, dudağın üstü, elmacık kemikleri, şakaklar, alnın ortası ve burnun üst tarafı yüzde öne çıkarılması gereken bölgelerdir.

 

 Yüzde Arka Plana Atılması Gereken Bölgeler

 

 Gölgelendirilerek yapılan bu işlemde; alnın ve burnun kenarları, kaşın üst bölgeleri ve elmacık kemiklerinin alt bölgeleri yüzde arka plana atılması gereken bölgelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu