Hamilelik

3. Hafta Gebelik | 3.hafta Hamilelik Döneminde Neler Olur?

 

En mutlu anlardan biri olan konu anne adayının hamilelik ile ilk karşılaştığı zaman olmaktadır. Heyecanın, mutluluğun ve merakın bir arada olduğu hamilelik döneminde anne sürekli araştırma yaparak bebeği için en doğru beslenmeyi yapmaya ve hareketlerine dikkat etmeye başlamaktadır. Hafta hafta gelişim gösteren hamilelik döneminde her haftada bebekte farklı değişimler meydana gelmekte ve sağlıklı bir hamilelik döneminde bebek sürekli gelişim göstermektedir.

 

 Trimester Nedir?

 Trimester, anne adayının 9 aylık hamilelik süresinin her 3 aylık dönemlerine verilen tanım olarak öne çıkmaktadır. Kökeni Latince olan ve üç ay anlamına gelen bir kelime olarak öne çıkmaktadır. 9 aylık hamilelik süresinin 3 ayrı dönemde ele alınması, gebeliğin genel gelişiminin anlaşılması yönünden oldukça önemli ve faydalı bir konu olarak öne çıkmaktadır.

 3. Hafta Bebekte Oluşan Gelişim Nelerdir?

 

 Gebelik haftaları hesaplanırken genel olarak ilk 4 hafta sıfır olarak kabul edilmektedir. Bunun temel nedeni ise hamilelik başlangıç tarihi olarak son adet gününün bitiminin alınması olmaktadır. Yani hamilelik olduğunda, ilk adet gecikmesi fark edildiğinde bebek 4 haftalık olarak sayılmaktadır. Bu nedenle ilk 4 haftadaki bebeğin bir görüntüsünden bahsetmek çok mümkün olmaz. Bu dönemde bebek henüz hücresel düzeyde olmaktadır.

 

 3. Hafta Gebelik Dönemi Neler Olur?

Heyecan yaşayan hamilelik adayı, adet tarihinin geçmesi ile test yaparak sonuç alabilmektedir. Sürecin başlaması ile 3. hafta gebelik döneminde kadın tarafından üretilen yumurta erkeğin spermi ile döllendikten sonra zigot denilen tek hücreden oluşan embriyo yani bebek oluşmaktadır. Yaklaşık bir toplu iğne başı kadar olan 107 hücreden oluşan bir kümenin rahim içinde ki kalınlaşmış zara ekilmeye başlaması 3. hafta gebelik döneminde ortaya çıkmaktadır.

 

 107 hücreden sadece 8 tanesi  3. hafta gebelik döneminde bebek oluşumuna etki etmektedir. Geriye kalan 99 tane hücre ise çocuk eşi plasenta diğer tanımı ile bebeğin eşini oluşturmaktadır. Döllenmeden yaklaşık 7 gün içerisinde bebeğin eşi aracılığı ile rahim duvarına yapışır. Bu dönemde yani 3. hafta gebelik sürecinde bebeğin beslenmesi için oksijenin anneden bebeğe geçmesi işlemi başlamaktadır.

 

 3. Hafta Gebelikte Cinsiyet Oluşur mu?

 Döllenme anında bebeğin cinsiyeti belli olmaktadır. Eğer dölleyen sperm X kromozomunu taşıyor ise cinsiyet kız, Y kormozomunu taşıyor ise cinsiyet erkek olmaktadır. Bebeğin cinsiyetini belirleyen taraf baba olarak öne çıkmaktadır. Bebeğin göz renginden kan grubuna kadar tüm özellikleri 3. Hafta gebelik sürecinde oluşmaktadır. Anne adayı hamilelik sürecini daha bilmese bile 3. hafta gebelik döneminde bebek gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. Yüzlerce hücreye bölünerek içinde sıvı dolu boşluk olan blostokist adı verilen devre araya girmektedir. Bu tüm durumlar meydana gelirken annenin ya da doktorun bunu gözlemlenmesi biraz zor olarak öne çıkmaktadır. Son adet tarihinden itibaren hesaplanan hamilelik ile 3. hafta gebelik sürecinde bilinemeyen daha birçok mucize meydana gelmektedir.

 

 3. Hafta Gebelik Annedeki Değişimler 

 

 3 haftalık gebelik aşamasında hamilelik adına hiçbir şey hissetmese dahi anne adayı için hamileliğin en kritik zamanı 3. hafta gebelik olarak öne çıkmaktadır. Bunun nedeni ise döllenme 3. hafta gebelik döneminde gerçekleşmektedir. Yani sperm ve yumurta buluşmakta ve artık anne karnında 1 haftalık bir embriyo mevcut olmaktadır. Mucizenin ilk haftası 3. hafta gebelik olmaktadır. Anne adayı karnında hamilelik sürecinde 9 ay boyunca büyüteceği bir embriyo bulunmaktadır. Bu süreçte anne de birçok belirti meydana gelmekte bu belirtiler arasında;

  • Mide bulantısı
  • Kusma 
  • Kabızlık
  • Kokulara karşı hassasiyet,
  • Ağızda metalik bir tat oluşumu
  • Aşerme
  • Aşırı uyku hali ve duygusallık gibi durumlar yer almaktadır.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

 

 Hamilelik testi ne zaman yapılmalı sorusu anne adayları için en merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Evde yapılacak gebelik testleri en doğru sonucu adet gecikmesi sonrasında 1 hafta içinde olmaktadır. Önerilen gebelik testi sabah ilk idrar ile yapıldığında daha net sonuç vermektedir. Evde değil de daha kesin sonuç almak için kan testi yaptırmak isteyenler ise şüpheli ilişki sonrasında 12 gün geçmesi ile kan testi yapma imkanına sahip olmaktadır. Test sonucu pozitif olan anne adaylarının sağlıklı gebelik geçirmeleri için düzenli ve sağlıklı beslenmeye önem vermeleri oldukça fazla dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

 

TrendveKadin.Com

Trendvekadin.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Moda, Sağlık, Güzellik, Diyet, Anne-Çocuk ve Yaşam hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu